| azd a întrebat:

Salut, cum pot scapa de viermi intestinali? fara pastile deoarece imi distrug ficatul la sigur ca am mai luat acum 4 luni aceleasi pastile. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SCOATE-ŢI din căpşor chestia asta cu "remediile naturiste"!

De MULTE ori, acestea NU "funcţionează"!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Pasajul "fara pastile deoarece imi distrug ficatul la sigur" m-a "dat pe spate" =))

Adică, medicamentele "îţi afectează ficatul", dar VIERMII care te DEVOREAZĂ pe interior nu-ţi produc un rău mai MARE?

SCOATE-ŢI din cap TÂMPENIILE astea până nu e prea târziu!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT/Ă la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Nu iti distrugi ficatul decat daca sunt periculoase acele pastile pentru ficat. Mai exista si alte medicamente impotriva lor. Eu iti sugerez sa cauti cel mai bun doctor din oras pentru asa ceva, sigur te va ajuta. Exista probabil si tratament naturist impotriva lor dar acele produse actioneaza pe termen lung in cazul de fata. Parerea mea e ca nu poti sta asa si trebuie sa iei ceva cu impact rapid si eficient. Iti trimit totusi un mesaj cu un produs naturist ce distruge bacterii, nu pot sa fac reclama aici. Funda sa i-o oferi userului DinPlante.

| azd explică (pentru Lawliet14):

@dinPlante si @Iovendal80 in aceasta dimineata am luat o cana cu lapte si 7 capatani de usturoi in ea. ce parere aveti?

| Lawliet14 a răspuns (pentru azd):

Usturoiul poseda un puternic efect antibiotic. Antibiotic natural. Acum sa vedem daca ii si poate distruge.

| DinPlante a răspuns:

O varianta ar putea fi produse naturiste (giardinophyt, helmiflores, parasites cleanse, tinctura de propolis, biomicin ) + o alimentatie corespunzatoare: se scoate/reduce laptele si dulciurile din alimentatie, se consuma o lingura de seminte de dovleac crude dimineata, pe stomacul gol, se recomanda consumul de usturoi, masline, morcovi, hrean + remedii homeopate.