| miminixels a întrebat:

Salut, daca am avut hepatita A pot sa sarut pe cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hepatita A nu este contagioasa.
Inclusiv hepatita B si C se transmite doar prin sange sau prin anumite secretii, dar nu prin saliva, in timpul sarutului.
Saliva are si rol de dezinfectant, puternic, si ajuta la inchiderea rapida a ranilor (si animalele isi ling ranile din aceasta cauza).

| mdany a răspuns:

Poti saruta fara probleme. Insa cu conditia sa te sti tratat/tratata de asta, altfel se poate contacta.

| Andra23002 a răspuns:

Nu in niciun caz!