| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, daca am luat un antibiotic dimineata ar fi ok sa consum alcool seara? Am si dormit intre timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Alcoolul si antibioticele nu sunt prietene
Dar există bere STELA ARTOAR FARA ALCOOL care daca este rece are exact exact acelasi gust ca si berea cu alcool

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este ok sa consumi alcool cand iei antibiotice fiindca nu-si mai afc efectul.
Poti consuma alcool dupa 24 de ore de la terminarea antibioticelor.
Dormitul nu are nici o relevanta, ca pastilele nu alearga sau vindeca mai repede, cand dormi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci interferează și corpul se zăpăcește.
Și antibioticul și alcoolul sunt procesate de ficat în final, este o sarcină în plus.

| Dismally a răspuns:

Nu pentru ca e posibil sa nu-si mai faca efectul antibioticul.

| Lioana a răspuns:

Nu e ok. Stai cuminte. Lasa alcoolul.

| 1997onur a răspuns:

Nu face așa ceva antibioticele sunt foarte puternice nu te juca cu sănătatea ta dacă bei și alcool Doamne ferește cine știe ce-ți face rabda o zi și după poți face ce vrei tu da sa nu bei pastile cu alcool niciodată îți faci mult rău așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate sharpEagle.
Alcoolul are ca efect indirect diminuarea eficacitatea antibioticelor.
In rest nu patesti nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Recomandarea este să nu consumi alcool în timpul tratamentului cu antibiotic, întrucât poate crește riscul apariției efectelor secundare.

| SharpEagle a răspuns:

Chestia cu alcoolul si antibioticele e urmatoarea: ambele-s procesate de ficat, iar daca tu-i dai si alcool, antibioticul va fi mai putin prelucrat, intr-o cantitate mai mica. Daca n-ai terminat tratamentul, atunci mai asteapta si poti sa bei ca spartu' dupa aia laughing

| SharpEagle a răspuns:

PS: sa nu te puna dracu sa iei doza dubla, pe sistemul ca ficatul ar procesa pana la urma doza corecta, la concurenta fiind cu alcoolul!
Iti faci ficatii muci si nici nu poti avea controlul real al dozei ajunse in sistem, iar o doza gresita poate da peste cap tot tratamentul, iti infloresc iar bacteriile (se nasc generatii noi) si ar insemna ca trebuie sa prelungesti perioada sau sa treci pe intravenos.
Deci, stai flexat si fara imprudente d-astea...

| elemonis a răspuns:

Buna.
Cand iei medicamente nu trebuie sa consumi alcool.

| Silviullet a răspuns:

NU! si nu mai luati antibiotic fara prescriptia medicului.