| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut
Daca am niste cicatrici mici sub un 1 MM adâncime și lungime maxima de 4 cm
Descriere Cicatrice
-4 cm lungime
- sub 1 MM adâncime ( ba chiar cu ochiul liber nu îți dai seama ) așa de puțin se vede încât ai zice că nu sunt deloc " în piele"
- culoare alba- roșiatică unele maroni de la soare
- mult mai vizibile în lumina soarelui
Care din cate am citit se încadrează în categoria de cicatrici normothrophice ( cicatrici normale care provin din accidentările zi de zi te mai agăți într-o sârmă, te mai tai cu cuțitul, te mai zgârie pisica etc) E ADEVARAT?
Din ce am înțeles TOATE RĂNILE CARE NU AJUNG LA AL DOILEA STRAT AL PIELII (DERMIS) SITUAT LA 0, 6 MM - 0, 3 MM DEPINDE DE ZONA NU VOR RĂMÂNE CICATRICI E ADEVARAT?
Zgârieturi de pisica lasă Cicatrici chiar daca nu sunt foarte adânci 0, 03 MM cam așa.
Cum pot scăpa de ele?
Din ce am auzit ele se estompează in timp fara a lasă semne/cicatrici e adevărat?
Rog seriozitate dau funda
Mulțumesc
Am auzit de la oameni că cică contractubex gel e bun pentru Cicatrici e adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Boss, mergi mai bine la un dermatolog. Se gasesc multe geluri care promit piele ca de bebelus, dar alea cu adevarat eficiente se dau pe reteta. Asa ca vorbeste cu un dermatolog.