| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile am observat faptul ca unghia de la degetul mare de la picior imi creste in carne. Rana miroase foarte urat si uneori mai apare si un fel de puroi amestecat cu sange cu aspect cleios. Imi puteti recomanda ceva sa ma tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Tratamentul facut acasa, pentru astfel de situatii, nu prea reuseste sa vindece. Cred ca ai unghia incarnata si va fi nevoie sa te adresezi medicului specialist, care iti va face o mica interventie, numita pretentios "operatie". Daca neglijezi problema, risti o infectie foarte urata. Pana ajungi la medic pastreaza locul curat, cu tincura de iod sau rivanol. Evita alcoolul medicinal. Sanatate! happy

4 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

URGENT la doctorul chirurg!

| 23partyboy a răspuns:

Ai panaritiu(infectie periungiala) asta tine strict de domeniul chirugical,asa ca du-te maine la spital,poti merge si la sectia primire urgente, acolo vei primi tratamentul necesar, nu ezita si nu incerca sa iti tratezi panaritiul singur pentru ca bacteriile au uratul obicei de a disemina in restul corpului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu pot recomanda cu ce sa te tratezi dar iti pot spune ca trebuie sa te duci la doctor. El va sti cu ce trebuie sa te tratezi.

| bernylory a răspuns:

Du-te la doctor oricum este o situatie grava poti face infectie daca mai stai asa!