| yuP a întrebat:

De ceva timp am stari de oboseala, dorm mereu dupa scoala sau sala. Seara ma bag la somn la 12-1, ma trezesc dimineata la 7:30 cam obisit. Dupa scoala neaparat trebuie sa dorm ca nu se poate. Poate fi ceva de la sanatate sau programul meu e incarcat? Mentionez ca fac sala saptamanal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Se poate sa fie cauzata de astenia de primavara.

| Azµre a răspuns:

Numai sta la calculator și să vezi ce ți se reglează somnul... A da și nu te mai masturba dacă cumva practici acest sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o anemie usoara, insuficienta odihna sau suprasolicitare in urma unui program incarcat.Incearca sa iti menajezi activitatile si sa nu exagerezi cu sala, fa-ti timp pentru fiecare lucru in parte. Odihneste-te mai mult (8-9h/noapte),incearca ceva flexibil,hraneste-ti creierul,ofera-i ce are nevoie,oxigen,aer, fructe uscate(seminte, nuci, fistic, alune). Daca reusesti sa iti gestionezi adecvat activitatea vei vedea diferenta.Ma gandesc ca esti destul de activ/a, dar consuma-ti energia benefic, nu nedormind.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Probabil este de vină astenia de primăvară.
Creşte consumul de fructe, legume proaspete şi nu ar strica şi o vizită la medicul de familie.
Te pup!

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Nu-ti pot spune lasa-te de sala. Ea iti face bine, te ajuta, si cred, o faci din placere sau dintr-un scop. Doar ca nu trebuie sa te mai culci la 12-1 daca vrei sa te trezesti la ora 7:30, cel mai bine ar fi sa te culci in jurul orei 10-11 maxim 11:30. Acum e vacanta incearca sa dormi cat vrei tu. Faptul ca dormi dupa sala nu trebuie sa te ingrijoreze, cei mai multi dorm dupa ce vin, stiu ce-ti spun poate fi obositor mai ales daca o faci regulat happy.
In concluzie ceea ce trebuie tu sa faci este fie sa te culci mai devreme, sau sa te trezesti mai tarziu, calculeaza-ti somnul sa NU depaseasca mai mult de 10-12 ore intr-o zi ( chiar daca e mult, dar faci sala, e acceptabil happy ). Cel mai bun somn se spune ca e cel de 8 ore pe noapte, daaaaar facand sala si efort fizic este de preferat sa dormi mai mult. Bea apa cat este necesar, si apa te poate revigora si iti trebuie happy. Daca aplici asta in viitor nu cred ca va mai trebui sa te culci dupa scoala happy. Toate cele bune sper sa-ti fie de folos, pentru vreo nelamurire sau sfat poti sa intrebi te ajut cu drag >big grin

| Alisayer a răspuns:

Pai daca te culci la 12-1 e si normal ca la 07:30 sa fii obosit.Incearca sa te culci mai devreme, macar la 23:00 si vei vedea ca vor fi schimbari.

| Giuly342 a răspuns:

Ai program prea incarcat :*