| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ceva timp, aproximativ 3-4 luni, dupa ce fac sport timp de 1-2 ore am o durere la spate pe mijloc, nu stiu cum sa spun(deasupra fundului). Vreau sa spun ca am 13 ani, deci stau cam des la calculator, dar dupa ce ma ridicam ma puneam intins pe covor 15 minute si imi trecea. Am facut acelasi lucru si atunci, cand ma durea, la fotal de exemplu. Am stat asa, mi-a retinut vreo 10 minute durerea apoi a inceput din nou. E cat de cat suportabila, dar cum sa spun ma jeneaja, ma enerveaza chestia asta. Fac sport 1-2 data pe saptamana sau daca nu fac, fac macar o plimbare. Si de la plimbare am dureri, atat de la spate cat si de la glezne, dar cand fac sport nu ma dor gleznele.
As putea face ceva in legatura cu spatele meu. Sa stau intins numai functioneaza. Si de fiecare data devine mai dureros.
M-ati putea ajuta?! Fara creme, pentru ca am incercat si nu ma calmeaza.
Funda celui/celei care ma poate ajuta! Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa iti spun ca zona pe care tu o indici ( zona deasupra fundului) se numeste zona lombara. Durerile aparute la acest nivel pot indica 2 posibile probleme: probleme ale coloanei vertebrale sau probleme ale rinichilor. Problemele coloanei vertebrale se pot identifica in urma unei radiografi. Cel mai adesea problemele aparute in aceasta zona sunt de cauza renala cum ar fi pietre la rinichi( litiaza renala). Aceste probleme provenite de la rinichi se pot identifica un urma unei ecografii abdominale totale. In cazul tau durerile aparute in aceasta zona nu prea au legatura efortul fizic insa acest lucru nu este exclus. Recomandarea mea este sa mergi sa iti faci o ecografie abdominala totala sa vezi daca durerile nu provin de la rinichi iar in cazul in care nu se confirma acest lucru mergi si fa-ti si o radiografie pentru a vedea exact daca durerile provin de la coloana vertebrala.

4 răspunsuri:
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Eu cred ca e din cauza ca nu stai cum trebuie la calculator.
Uite aici un link:https://www.zooku.ro/blog/pozitia-corecta-la-calculator-birou/

Fa intinderi corecte de spate, daca nu esti sigur de cum le faci, cauta pe youtube.
Si joci fotbal sau alergi, incearca sa alergi pe varfuri si nu pe calcai findca este un posibil motiv al durerii.
Si fa tractiuni, daca faci sport.

P.S Daca vezi ca nu te lasa iti recomand sa mergi la un medic, findca e mai bine sa o tratezi de pe acuma;)

| EmmaDMX a răspuns:

Incearca sa fii mai atenta la exercitiile pe care le faci. E posibil sa nu le executi corect si din aceasta cauza sa te doara spatele. Poti incerca astea: http://unica.md/......e-sanatos/ Si eu le mai fac din cand in cand, te ajuta totodata, pe langa mentinerea unui spate sanatos, la mentinerea unei posturi corecte. Daca vezi ca problema continua, consulta un medic. El te poate trimite sa faci exercitii alaturi de specialisti si poti avea parte si de masaj, toate sunt pe gratis, din partea spitalului, daca chiar ai probleme cu spatele. Iti spun din propria experienta. Sper ca te-am ajutat. :)

| eNdH a răspuns:

O vizita la doctor ai facut? Greutatii deasupra capului,sau sa ridici de jos greutatii, sau exercitii care pun coloana in pericol ai facut? Sa nu ai ceva cu coloana, doamne fereste! Eu iti recomand sa te duci la un doctor specializat, faci o raza, si mai departe el o sa iti zica tot.

| Toma_Wtg_1998 a răspuns:

Hai sa-ti spun o chestie, incearca sa faci sport macar 30 de minute, nu 1 ora sau 2, te fortezi prea mult la varsta ta, incearca sa reduci timpul pentru sport, nu este bine ca un copil de 13 ani sa faca atata sport, 30 de minute pe zi si legume, o viata sanatoasa, ai grija de tine!