| blaablaablaaa a întrebat:

Salut, de curand mi-am luat lentile de contact transparante pe care le port permanent timp de o luna de zile, as dori sa stiu daca voi cumpara lentile colorate le pot purta precum acestea sau va trebuii sa le port un numar de ore pe zi maxim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nicols a răspuns:

Buna, Lentilele de contact colorate sunt tot lentile lunare. O cutie cu 2 lentile de contact are valabilitate timp de 3 luni. Insa nu le poti purta permanent. Le dai jos inainte de cucare, deoarece nu este recomandat sa dormi cu ele. Dupa fiecare folosire le cureti cu solutie de intretinere si le depozitezi in suport pentru lentile, acoperite intotdeauna cu solutie. Citeste mai multe despre purtarea lentilelor colorate pe blogul www.medlens.ro.