| Zebi a întrebat:

Salut de ieri dimineata sunt racit si am o problema!

Nu mai simt gustul aproape deloc adica...nu mai simt niciun gust la mancare sau la bautura (suc, apa, nimic!)

Ieri dimineata inca simteam!

nu imi amintesc ca atunci cand mai eram racit sa nu simt gustul

E de la raceala sau ce?straight face

Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BYBY a răspuns:

Papilele gustative nu mai lucreaza atunci cand esti racit! e doar ceva de moment, nu-ti face griji! daca scapi de raceala si tot nu simti gustul, du-te la medic!

Ps:Apa nu are gusttongue!

FUnda?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este caracteristica unei infectii virale. Nu te speria, va mai dura cateva zile. Important este sa nu-ti pui picaturi in nas, asta va agrava si prelungi lipsa de gust.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

E de la raceala...cand ai nasul infundat nu mai simti nici un gust sau miros
si eu am alergie de la 6-7 ani si cand am nasul infundat(ca acum)nu sit nici un gust sau miros poate sa ia si casa foc ca eu nu simt mirosul de fum laughing

| badnews a răspuns:

Si eu patesc asa cand racesc mai rau si ma doare in gat deci stai linistit, o sa iti recapeti gustul cand o sa treaca raceala pana atunci bea ceai si ia medicamente

| ciocolata_expirata a răspuns:

Da, e de la raceala. Ai nasul infundat si nu mai simnti mirosul, iar simntul gustului si al mirosului sunt in stransa legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa nu are gust

| 2ochiicaprui a răspuns:

Eu zic sa te duci la medic!

| Varga_George_1996 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema am sinusita si de cateva zile nu simt gustul mancari nu simt nimic, nici mentholul nici fumul absolut nimic.Am inteles ca de la raceala nu simti dar chiar asa, si au trecut 5 zile si deja incep sa ma fac bine nu ma mai doare capu nu ma doare asa de tare in gat si incepe sa-mi treaca sinusita dar totusi gustul mancarii sau bauturi nul simt... eu mam speriat si am crezut ca am ceva la ficat sau ceva de genu dar mi-au spus si altii ca e de la raceala....astept pana ma vindec total apoi daca si asa nu simt nimic ma duc la doctor!