| Petreai99 a întrebat:

Salut,de o perioada simt cum pulseaza o vena la cap in partea dreapta deasupra urechii de la ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit, ca este foarte normal ce simti!

Deasupra urechii este tampla si este normal sa pulseze si sa simti acest lucru, cand pui degetul acolo.

| ReddY25 a răspuns:

Du-te negreșit la medic

| 76843 a răspuns:

De la tensiune. Mergi la medicul tau si spune-i. Nu neglija, nu e normal cum se spune in primul raspuns.

| TamasSebastyan123 a răspuns:

Există mai multe motive pentru care ai putea simți o pulsare în zona deasupra urechii drepte, dar este important să consulți un medic pentru un diagnostic precis. Unele dintre cauzele posibile includ:

Tensiune arterială crescută: Dacă tensiunea arterială este ridicată, acest lucru poate duce la o pulsare în zona capului.

Migrene: Migrenele pot fi însoțite de pulsări și dureri de cap, iar aceste simptome pot fi resimțite mai ales în partea dreaptă a capului.

Probleme dentare: Infecțiile dentare sau alte probleme dentare pot duce la o senzație de pulsare în zona maxilarului sau în zona urechii.

Probleme ale ochilor: Unele probleme ale ochilor, cum ar fi glaucomul, pot provoca o pulsare în zona deasupra urechii.

Stres sau anxietate: Stresul și anxietatea pot duce la senzația de pulsare în cap sau alte simptome fizice.