| man23iron a întrebat:

Salut deci am 17 ani si am foarte foarte foarte mari probeleme cu nervii ma enervez din orice si foarte repede si cand ma enervez, ma enervez chiar foarteee rau si de multe ori am spart ceva de prin casa cand sunt nervos nu mai gandesc simt doar ura furie nu gandesc nu judec daca as fi in stare sa lovesc pe orice as fi in stare sa ii fac orice la persoana care ma enerveaza.Am luat si ceva medicamente de nervi dar degeaba ca nu ma-u calmat nu s-a intamplat nimi va rog ajutati-masad ce sa fac nu vreau ca intr-o zi sa fac ceva ce o sa regret mai tarziu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Accesele de furie nu le vindeci cu medicamente! Ori apelezi la un psiholog, ori incerci sa te vindeci singur aplicand cu consecventa anumite tehnici/metode de autocontrol emotional. Vezi cateva aici: http://dezvoltarepersonalaonline.wordpress.com/......emotional/

| BlackAngel a răspuns:

Du-te la spitalu de "oameni sanatosi la cap" laughing o sa te ajute aia laughing

| Alcs a răspuns:

Salut,eu cred ca esti prea stresat in legatura cu niste lucruri.Ia o pauza ssi relaxeazate...happy

| leacuri a răspuns:

Consulta urgent un medic homeopat!

| Mikys99 a răspuns:

Buna Ca psiholog, iti recomand sa lasi la o parte prejudecatile si sa te adresezi unui specialist, care sa te asculte si sa te inteleaga... tulburarile digestive (la varsta ta) apar cu precadere la persoane sensibile, stresate, anxioase, care isi interiorizeaza trairile negative una cate una, pana cand paharul se umple si da pe dinafara..prin urmare, daca durerile de stomac nu isi gasesc o cauza medicala, cu siguranta ele s-au instalat pe fondul anxietatii si a situatiilor nu tocmai confortabile prin care ai trecut sau treci...prin urmare sprijinul unui psihoterapeut ti-ar putea fi de mare ajutor..trebuie sa inveti sa gestionezi situatiile stresante in asa fel incat sa nu te afecteze in asemenea masura, trebuie sa-ti insusesti niste tehnici de relaxare pe care sa le aplici ori de cate ori esti expusa unor situatii anxiogene sau stresante, trebuie sa gasesti raspunsuri la niste intrebari pe care singura ti le ridici si care te afecteaza cu siguranta. Referitor la prejudecatile celor din jurul tau, daca este atat de importanta pentru tine opinia lor, ajuta-i sa inteleaga diferenta dintre psiholog si psihiatru.
Mult succes!