| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza credeti ca apar bolile psihice, tulburarile psihice? Este posibil sa apara si din cauza anumitor persoane, lucruri, evenimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Picatura chinezeasca": cand cineva te loveste emotional mereu in acelasi loc, mai devreme sau mai tirziu poti avea probleme psihice
Lucruri: cand vrei sa scapi de unul, si nu reusesti, te poate afecta incit sa ajungi la obsesie cu privire la acel lucru.
Evenimente: suntem fiinte sensibile, si un evenimet dur (un exemplu - sa vezi moartea iubitei in fata ta intr-un accident) te poate duce la pierderea mintilor. Sau un accident, incapcitatea creierului de a functiona normal, va duce la probleme psihice - cunosc pe cineva care a cazut din tren, dintr-un om cu o vasta cultura si o memorie de elefant, azi a ajuns o leguma.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, de cele mai multe ori apar din cauza unor evenimente traumatizante. Sau sunt predispozitii genetice catre o anumita boala care se tot agraveaza in timp.
Mai pot sa apara din cauze organice, adica sa apara o boala psihica pe fondul unui atac vascular cerebral, sau contuzii cerebrale repetate (la sportivi care practica sporturi de contact)...
Multa sanatate.

| Claudiu1905 a răspuns:

Cel mai des sunt boli din nastere care se agraveaza mai tarziu. Altfel fiecare are o limita la care cedeaza, de obicei destul de ridicata, dar toti avem o limita

| Rocsid a răspuns:

Bolile psihice au doua cauze majore.O cauza ereditara(te nasti cu ea) sau una dobandita(din cauza unor traume)
Pe langa asta mai pot agrava situatia si stilul de viata nesanatos cu mult stres si alimentatie proasta, lipsa somnului, dezordine in viata etc,

| 4StarLight a răspuns:

Bolile psihice apar din cauza unor accidente grave,traume, şi pentru că viaţa este atât de stresantă pe zi ce trece și oamenii sunt așa răi în comparaţie cu alţii, încât unii clachează la un moment dat!
Și evenimentele pot marca o boală psihică şi persoane! Nu se poate spune exact pentru că fiecare persoană are modul ei de percepţie a lucrurilor, dacă pe mine mă deranjează că mi s-a spart vaza nu înseamnă că te va deranja și pe tine!
Cine ştie ce poate determina un om să trăiască o boală sau o tulburare psihică?
Fi sigură că nu se dobândeşte aşa ușor dacă asta te sperie, tot timpul distruge şi repară!

| popa07ady a răspuns:

Sigur ca da! Consulta un specialist.

| MihyProGamer a răspuns:

Problemele psihice apar dea-lungul vieții din cauza unor traume fizice sa psihice. Fizice: lovituri boli accidente etc.; psihice:Traumatizari, schimbări șocuri etc.