| nvsndn a întrebat:

Din nefericire pe 1 mai am cazut si m-am ales cu fractura la metacarpienele 4, 5 de la mana dreapta (explozie). Am stat cu ghips de atunci pana ieri, cand am fost la control si doctorul mi-a spus ca oasele s-au vindecat si ca nu mai e nevoie de ghips. S-a depus calus la ambele metacarpiene si nu vreau sa aplic metoda "dalta si ciocan", pentru se vor remodela oasele dupa cativa ani. Doctorul mi-a spus sa tin mana in apa calda cu tarate si inca cateva chestii, si sa incerc sa indrept tendoanele cu cealalta mana, ca sa isi dea drumul oasele. Momentan ma dor toate oasele de la mana, incepand cu incheietura, degete si nu pot strange pumnul. Mi-am mai cumparat eu un unguent care calmeaza durerea si imi mai dau din cand in cand.
Ce sfaturi imi dati pentru o revenire "la normal" mai rapida? Ce exercitii as putea face? O jucarie antistres ar ajuta la ceva? Multumesc ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa iti folosesti cat mai mult mana.