| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,este bine sa te speli pe dinti mai mult de doua ori pe zi? Am citit unele articole in care scriau ca nu,pentru ca iti strici smaltul,altele scriau ca e bine dupa fiecare masa principala, alte articole spuneau ca e de ajuns chiar si odata pe zi.Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2 dimineata si seara inainte de somn

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii! Strici smaltul, auzi tu. Te speli cu nisip cumva? Din experienta personala, pasta de dinti cu fluor e catastrofala - pe mine era sa ma omoare. Bine, pentru altii aparent e buna, daaar... pasta de dinti de la Gennadent cu argila e de nota 100. Plus ca e produs romanesc, cu ingrediente locale. Eu unul ma spal dupa fiecare masa. Vad logica si in abordarea care mentioneaza spalare pe dinti/clatire temeinica dimineata la prima ora, inainte de masa, fiindca peste noapte se aduna toxine in gura.

| SEMIHA a răspuns:

Este bine să te speli pe dinți de cel puțin 2 ori pe zi. Neapărat dimineața și înainte de culcare. Este indicat ca după fiecare masă principală să faci asta, dacă dorești să ai o dantură curată. Poți să folosești și apa de gură, se îmbină perfect și nu te afectează nimic în vreun mod negativ.

| vampyremisa a răspuns:

Sfatul studentului la medicina dentara: spala-te de cate ori simti nevoia. Nu exista spalare de prea multe ori! In general e recomandat dupa fiecare masa. Foloseste si ata dentara ca sa scoti dintre dinti resturile alimentare. In gura omului traiesc foarte multe bacterii, care in mod normal, tinute sub control cu periaj si alimentatie corecta, nu cauzeaza probleme. In schimb, orice rest de zahar va fi transformat de ele in acid care distruge smaltul. Spala-te pe dinti dupa fiecare masa, foloseste ata dentara si apa de gura, du-te la control cand observi nereguri sau colorari ale dintilor.

| MarianConstantin a răspuns:

Nu este bine sa te speli pe dinti de mai mult de 2 ori pe zi ca iti strici dinti si poti sa iti distrugi si gingia si sa faci gingivita