| mihaigeana1234 a întrebat:

Salut, fac tratament cu medrol si am mancat sarat. m-am umflat si am fost la doctor si mi a dat o reteta. Am luat pastilele timp de 3 zile sa nu mai fiu asa umflat. Sunt umflat de o saptamana iar pastilele cred ca nu si-au facut efectu. Cat timp o sa mai fiu asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Cu siguranta este o reactie aparuta in urma administrarii de Medrol deoarece daca citesti prospectul vei vedea la reactii adverse ca scrie ca ti-se poate umfla fata. In mod teoretic dupa ce termini tratamentul cu Medrol fata ar trebui sa ti-se dezumfle.

| mihaigeana1234 explică (pentru iulian1302):

Multumesc de raspuns!

| mihaigeana1234 explică (pentru iulian1302):

Si o sa imi dispara si acneea asta de pe fata?

| iulian1302 a răspuns (pentru mihaigeana1234):

Sincer asta nu stiu sa iti raspund cu exactitate. Daca aceasta acnee a aparut ca urmare a administrarii acelui medicament, in mod normal dupa intreruperea tratamentului ar trebui sa dispara. Totusi daca vezi ca nu dispare iti recomand sa iei legatura cu un medic dermatolog.

8 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Cred ca ar trebui sa mergi din nou la medic deoarece exista posibilitatea ca medicamentele prescrise sa nu iti foloseasca si atunci trebuie schimbat tratamentul. Te-ai asigurat ca nu ai mai mancat sarat intre timp de cand ti-a prescris medicamentele?

| mihaigeana1234 explică (pentru iulian1302):

Da! Am mancat complet fara sare. De 2 zile am terminat pastilele cred ca trebuie sa imi revin la normal.

| mihaigeana1234 explică (pentru iulian1302):

Da! Nu am mai mancat sarat, de 2 zile am terminat pastilele cred ca trebuia sa isi faca efectu.

| iulian1302 a răspuns (pentru mihaigeana1234):

Imi poti spune te rog ce pastile ai luat?

| mihaigeana1234 explică (pentru iulian1302):

Chiar nu stiu, si apropo mi a aparut pe fata ca un fel de acnee. Doctora mi a spus ca de la tratamentul cu medrol. Eu tratamentul il termin peste o saptamana atunci o sa imi dispara si astea?