Salut, ieri ii facusem baie cainelui, si a inceput sa fuga prin toata casa si a lasat fire de par, inclusiv pe haine. Cand m-am imbracat cu un tricou, (nu am observat ca avea cateva fire de par) am respirat si cred ca am inhalat unul. Care sunt simpotmele? Si ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tii animale in casa...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acumularea de par de animale in plamani poate duce la cazuri grave care se lasa cu operatie. Un singur par nu-i problema, dar faptul ca traiesti cu un caine duce la acumulare in timp. Mai mult, poti sa te imbolnavesti si din alte cauze. Chistul hidatic este o boala produsa de larva unui echinococ (parazit) care traieste in intestinul cainelui. Mai sunt si alte boli.
Rolul cainelui este altul nu pe post de bibelou in casa!

| GdX a răspuns:

Stai linisitit ca nu ai nimic. E mai periculos aerul de pe strada decat un fir de par.

| ALGator a răspuns:

Nu contează un fir. Sau două sau 10. Acumulare e dăunătoare.

| SARKAN a răspuns:

Gata asta e sfârșitul poți deja sună la pompe funebre.ce pățești frate nimic e un fir de păr mai mult decât să te jeneze in gat nu are ce să se întâmple.ca doar nu ai sa te transformi în omul câine

| stefanutzz123443219 a răspuns:

Nu vei pati nimic