| Safire17 a întrebat:

Ieri mi-am sclintit piciorul si ma doare cand merg cu pasi mai mari si cand alerg! Cand stau pe loc si cand merg normal nu ma doare! Ce as putea sa fac sa nu ma mai doara cand alerg?, mentionez ca alerg cate 20 min in fiecare zi. si cam in cat timp trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.

72 de ore nu-l pui în pământ, nu faci mișcări bruște, comprese reci dacă este umflat, calmante, pe timpul nopții pui o pernă sub el care ajută la circulația de întoarcere și dacă nu cedează după toate aceste manevre este timpul să te vadă un medic ortoped.
Sănătate.
Pa, pa.

| devine a răspuns:

Te dai cu un unguent/crema antiinflamatoare pe locul ala (exemplu: diclofenac) si iti iei de la farmacie o fasha elastica si intrebi farmacistu cum se pune, si stai linistita 3 zile

| がさいゆの a răspuns:

Nu poti face absolut nimic, altfel iti vei rupe glezna.Stai cuminte si nu mai face efort fizic al picioarelor si roagati mama sa te dea cu un unguent special in fiecare seara.Iti va trece in minimum 10 zile.

| Au_7203 a răspuns:

Pai trebuie sa iti pui un prosop cu apa sau du-te la medik