| adyurs a întrebat:

Salut, imi puteti da niste sfaturi pentru a-mi mări capacitatea pulmonara(baiat 14 ani)? Eu am zis ca vreau sa ma apuc de alergat in aer liber pe un teren si as vrea sa stiu cat de mult si cat de tare ar trebui sa alerg si ce alimente sa consum(nu vreau shake-uri proteice, vreau sa consum ceva natural, mi-am facut intr-o zi un smoothie cu morcovi,mar,banane, mango, kiwi, lapte si grau rasnitat si mi-a placut mult si m-am simtit bine dupa el) si ce alte exercitii pe care le pot face acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 ou, sardine sau pesti, pui. Fructele si legumele nu te ajuta cu nimic, plamanii sunt muschi si cresc atunci cand ii stresezi prin exercitii. Nu trebuie mult efort fizic, doar sa respiri adanc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci cardio in general. Si eu obisnuiam sa fac exercitii zilnic (acum m-am cam lenevit), faceam jogging, exercitii pe saltea, dat pe bicicleta etc. Iar ca alimente pot doar sa-ti recomand sa mananci sanatos si echilibrat. Cel mai important, sa nu fumezi pentru ca 9 din 10 cancere pulmonare sunt cauzate de fumat. Succes

| Anonim2370 a răspuns:

Salut! Din câte am văzut, dorești sa îți faci un program de antrenament orientat mai mult spre alergat. Ai putea sa încerci sa alergi de 4 ori pe săptămâna pana la epuizare, iar înainte de asta sa faci niște exercitii menite sa îți lucreze picioarele (genoflexiuni, fandări, ridicări pe vârfuri cu o greutate in spate). In restul zilelor îți poți lucra partea superioară a corpului prin diverse variații de flotări, tracțiuni și abdomene. Nu trebuie sa îți antrenezi grupele de mușchi mai mult de 2 zile consecutiv. Ca alimentație, încearcă sa te bazezi foarte mult pe piept de pui, lactate, oua, fructe și legume.