| anonim_4396 a întrebat:

Salut imi spuneti va rog si mie niste alimente sanatoase care sa nu cantina multe calorii. Va rog sa precizati si caloriile alimentului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Alimentul (100g)/Calorii
Lapte de vaca integral 65 CALORII
Lapte batut de vaca 63
Sana-64
Iaurt - 54
Branza grasA134
Carne de vaca grasa 77
Carne de porc slaba 142
Carne de porc semigrasa 295
Carne de porc grasa 340
Cartofi noi 80
Cartofi natur 85
Castraveti 13
Ceapa verde 20
Ceapa uscata 40
Ciuperci 26
Conopida 25

| CristinaIordache a răspuns:

Salut!
Iti recomand sa ai grija mai mult la carbohidrati decat la calorii, deoarece un aliment poate sa aiba mai multe calorii si sa nu ingrase, insa daca are multi carbohidrati sigur te va ingrasa.

Poti citi articolul acesta pentru mai multe detalii:

http://nutriblog.ro/1802/ce-sunt-carbohidratii.html

Iar in acest articol ai exemple de alimente pe care le poti manca fara grija.

http://nutriblog.ro/......deloc.html

Bafta!