| numesiprenume0 a întrebat:

La administrarea medicamentelor prin injectie intravenoasa, pentru verifivarea acului daca este in vena, la aspirare trebuie sa apara sange in seringa sau nu trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, e normal ca daca aspiri sange in seringa esti in vena.
Nu trebuie sa apara sange in seringa la administrarea intramusculara pentru ca substantele injectate de obicei sunt uleioase si pot provoca embolii. Deci verifica pentru ce tip de injectare este facut medicamentul, iar daca nu stii/nu esti sigur, mai bine il faci intramuscular.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ar trebui sa apara sange in seringa.

Răspuns utilizator avertizat