| FuNNy121431 a întrebat:

Salut la toti! Am o problema... Aseara nu am putut dormii deloc pentru ca mi-a venit putin rau si imi venea sa vomit si ma durea burta. Ieri nu am mancat nimic, doar o felie de pepene rosu pentru ca nu mi-a venit foame, si ma duc la wc din 30 in 30 minute, nu am pofta de mancare deloc, si ma simt obosit... Ce trebuie sa fac sa imi treaca?
Multumesc frumos!
FUNDA + VOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Viroza sau insolatie, treci musai pe la medicul de familie.

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la medicul de familie, posibil este o indigestie!

| DanielPH a răspuns:

Salut.
Tu ai luat un virus din aer. Este un virus care iti provoaca toate cele de mai sus.
Actioneaza diferit la fiecare gazda. De exemplu mie mi-a fost putin rau, dormeam 14 ore pe zi si nu mancam. Vasile (Un coleg) Vomita, nu dormea, il durea burta, nu manca etc...
Aceste stari iti trec dupa 3 zile si totul revine la normal. Este un virus de sezon asa ca multi oameni il iau.
Ca sa iti treaca mai repede nu prea ai ce sa faci, dar poti sa il previi : Ceaiuri, multe ceaiuri de echinacea si multe fructe, o viata activa si multe vitamine (Pentru un sistem imunitar puternic)
Bafta!

| cornelmircea1980 a răspuns:

Mananca niste orez fiert sinplu ia niste pastile Antidiareice sau du-te la medicu de familie

| Hace a răspuns:

Probabil ai enterocolita. Incearca sa mananci pentru 3-4 zile mai multe fainoase, supa strecurata si orez fiert 3/4, sa bei multa apa (plata).

Numai bine!

| FuNNy121431 explică:

Multumesc frumos tuturor! Am sa fac cum mi-ati spus, din pacate nu pot da funda la toti sad Imi pare rau, inca o data, Multumesc mult de tot! :*

| SenpaiPaul a răspuns:

Se numeste Toxinfectie Alimentara, ia medicamente sau bea ceva sa iti curete stomacu
Trebuie o zi intreaga sa nu mananci si numai sa iei ceva sa iti curete stomacu, ai sa vomiti mult dar a doua zi vei fi ca
nouwinking
Vorbesc din propria experienta, bafta.

| Zamolxes a răspuns:

Este posibil sa "te fi stricat la burta" nu-i bai.
Cel mai bine e sa iei un Furazolidon, te va scapa de diaree si asa vei reduce riscul de a te deshidrata.
Daca nu ai furazolidon la indemana, 3 lingurite de orez cu apa si va fi ok.
Daca totusi continua sa-ti fie rau si diseara si nu se opreste diareea ar fi bine sa consulti un doctor.