| Mihai314 a întrebat:

Salut. M-am apucat de sala de 3 zile și pana acum am făcut tot corpul și picioare si mâini, spate, abdomen, etc.
Am auzit ca e mai bine sa-mi fac un plan, sa fac mâini într-o zi, picioarele în alta, etc. Am găsit un plan pe net, insa as dori câteva păreri dacă are cineva din experienta, dacă tot sa fac toate într-o zi sau sa fac plan și sa fac pe zile.
Și o alta întrebare mai am: îmi doresc sa fac și banda la sfârșitul antrenamentului, vreau sa și slăbesc puțin sa mai pierd din calorii. Are ceva dacă fac banda la sfârșit când termin cu mușchii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Punctsivirgulaa a răspuns:

Poti slabi si dintr o alimentatie sanatoasa+un antrenament pentru *muschi* nu trebuie neaparat sa faci banda zi de zi ca sa slabesti.
Un plan de antrenament bun ar fi:
Luni=Triceps+Piept(aproximativ orice exercitiu pentru piept/triceps, includ si tricepsul/pieptul.
Marti=Picioare
Miercuri=Liber
Joi=Spate+Biceps(la fel si aici, aproximativ orice exercitiu pentru spate/biceps, includ si bicepsul/spatele.
Vineri=Umeri+Abdomen
Sambata=Liber
Duminica=Liber
Pentru incepator, acest antrenament este perfect. Dupa aproximativ 6-7- luni incearca un nou program de antrenament mai greut.
Ai grija si la alimentatie(proteine si carbo), odihna(7-8 ore pe noapte) si neaparat sa respecti si zilele de pauza deoarece muschii cresc in zilele de pauza dupa un antrenament bine facut.
MULTA BAFTA

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"se vor tocii" sau "se vor toci"? " invalzesti"? In ce limba este? Si la orice propozitie, la sfarsit, se pune punct.

| Mihai314 explică:

Salut. Mulțumesc de răspuns!
Auzisem de la cineva care a mai fost la sală și zice ca se pricepe, ca dacă fac bandă înainte de greutăți cică îmi consum energia și nu e bine sa fac înainte. E adevărat?