| Gargant a întrebat:

Salut, M-am intepat la mare intr-o sarma ruginita. Ce trebuie sa fac? Ce mi se intampla daca nu fac antitetanos?

Imi trebuie raspuns cat mai repede!

!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bertan a răspuns:

Daca sarma era ruginita si te-ai intepat adanc ar trebui sa mergi la un doctor! Daca nu te-ai înțepat adânc si nu s-a inrosit pielea in jurul înțepături atunci poți sa stai linistit! Sanatate!

| GabrielXD354 a răspuns (pentru Bertan):

Nu trebuie sa stea linistit... tetanosul poate patrunde in corp dupa al doilea strat de piele si nu cred ca a fost doar o zgarietura incat sa nu isi faca griji.Ar trebui sa isi faca vaccinul in urmatoarele 24 de ore pentru a sta linistit...

6 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Salut, trebuie sa faci o injectie, nu stii daca sarma era ruginita sau nu. Nu doare stai linistit, dar mai bine mergi la o farmacie apropiata si intreaba acolo.

| Nikolaus a răspuns:

Du-te la doctor in pana mea, ce mai stai? Du-te la spital, du-te undeva, crezi ca daca intrebi pe TPU iti trece rana?

Serios acum oameni buni, ce intrebari proaste mai puneti unii. Deci mai degraba intrebi pe un site ce se intampla daca ti-ai rupt mana (dupa ce ti-ai rupt-o) decat sa te duci de urgenta la doctor sa ti-o puna-n ghips? Serios frate. Da-o-n colo de treaba.

| GabrielXD354 a răspuns:

Dezinfecteza cu betadine si daca ai, pune si Baneocin pudra, dar trebuie sa mergi la spital.Nu e de gluma cu tetanosul... daca l-ai contactat, nu ai ce sa mai faci, mori.Nu exista tratament.

| rvsmady a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca trebuie sa iti faci antitetanos, pentru ca rugina provoaca infectie, si de ce sa risti. Daca rana este mare spalate pune spirt si eventual sparte o pastila de aspirina fa-o praf si pune-o pe rana sau chiar o pastila de antibiotic, dupa iti poti uda un pansament cu rivanol si iti poti bandaja rana. Depinde de cat de grava este rana. O zi buna

| john93vl a răspuns:

Antitetanosul este un vaccin contra tetanosului, tetanos este o boala acuta, adeseori fatala, cauzata de exotoxina produsa de bacteria Clostridium tetani. Se caracterizeaza prin rigiditate generalizata si spasme convulsive ale muschilor scheletali. De obicei la orice înțepături de genul se face, și eu l am făcut pentru ca mi a intrat un cui în picior. În concluzie îți recomand să îl faci, este ieftin și dacă ești asigurat la urgente ți l face gratis.