| idontreallycare a întrebat:

Salut. Ma puteti ajuta va rog cu sfaturi pentru a slabi? Imi doresc mult dar nu stiu cu ce as putea incepe. Orice m-ar ajuta, de la alimente care sunt bune, cele care nu sunt bune, tipuri de exercitii, ceva suplimente sau habar nu am, etc. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Selu800 a răspuns:

Mersul pe jos anulează o buna parte din stres. Apoi ghimbirul, pulberea ecologică de moringa, din farmacie, mierea de salcâm sau una parfumată pentru a evita cele obținute forțat, peștele, lactate spre zero sau deloc, lapte de soia. Si in toate sa nu simți ca îți biciuiești corpul ci fa totul din liberă voință. Mentalul face 50 de procente!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Reduci cantitatea de mancare la jumatate.
2. Imediat inainte de FIECARE fel de mancare bei cate un pahar mare de apa (minim 200ml).
3. Umblii pe jos, cel putin de 2 ori mai mult ca pana acum, faci multe miscari fizice.

| Simpatic a răspuns:

E plin internetul de sfaturi, trebuie sa iti doresti de inceput si cu puterea gandului pui in practica notiunile asimilate din "sfaturi"
dar pentru cele mai bune sfaturi apelezi la specialisti nutritionisti;)
https://www.medlife.ro/articole-medicale/cum-sa-slabesti-sanatos
https://www.reginamaria.ro/......a-tii-cont

| LisaJulie a răspuns:

Nu mai munca fast food-uri si dulciuri! Mananca trei mese pe zi si aceste mese sa contina fructe, legume, supe, ciorbe si salate! Cina sa fie intotdeauna mai devreme de ora 18! De altfel dupa micul dejun si pranz trebuie sa faci miscare 30-40 de minute! In final trebuie sa incerci sa gasesti o modalitate de a reduce stresul! Si innotul slabeste din ce am inteles

| georgcyc a răspuns:

Cred că este bun ceaiul antiadipos cutie verde plicuri

| ZeulMuschilor a răspuns:

Trebuie sa iti urmaresti caloriile 1800 calorii pe zi e suficient, sa mananci carne, oua salate. Sa faci cel putin 10k pasi pe zi.

| Andreimac a răspuns:

Mersul pe jos mă ajută pe mine cel mai mult și mersul cu bicicleta happy De exemplu când sunt în Cluj la facultate, merg mai mult pe jos și sunt mai slab, dar când vin acasă sunt mai gras pentru că mănânc mai mult și sunt mai sedentar laughing

| Miha1412 a răspuns:

Primul lucru la care ar trebui să te gândești în momentul în care îți dorești să slăbești este dacă ești pregătit/ă psihic, în primul rând!
Ceea ce m-a ajutat pe mine să slăbesc din miile de diete și sfaturi, a fost POSTUL INTERMITENT, mâncam între orele 9 și 17, cantități mici de hrană, dar dese (am mâncat tot ceea ce mi-am dorit însă în cantități tare mici), iar între ora 17 și până a doua zi la ora 9 beiam doar apă și ceaiuri neîndulcite ( poți încerca ceaiul Silueta perfectă, ajută mult)
Trebuie puțină ambiție deoarece tentațiile sunt mari!
Sper că te-am ajutat, succes!