| CosminBone a întrebat:

Salut.Mi-a iesit la analize TSH 5.79 uUI/ml ( in intervalul de referinta 0.36 - 5.4 ) deci e posibil sa am hipotiroidie. Intrebarea mea este daca o sa incep tratamentul o sa pot sa recuperez din inaltime? Am 16 ani si 1.69. Am citit undeva pe net si spunea ca inaltimea mica poate fi si din cauza acestei afectiuni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Usor! Diferenta e mica. Daca endocrinologul nu iti da tratament, inseamna ca nu e nevoie. La 16 ani, baiat fiind, ai inaltimea potrivita. Depinde si de inaltimea parintilor. Mai ai timp sa cresti pana la 21-22 de ani. Dar poti sa faci si sport pentru crestere.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Valoarea TSH-ului intr-adevar este crescuta si trebuie urmat tratament endocrinologic timp de aproximativ 3 luni dupa care trebuie sa repeti din nou analiza de TSH. Pe langa aceasta analiza a TSH-ului( care dupa tratament trebuie sa aiba valori normale) mai trebuie sa iti mai faci o analiza numaita ATPO( anticorpi anti-tiroglobulina) care trebuie sa aiba o valoare normala in caz contrar tratamentul pentru hipotiroidism trebuie urmat toata viata( foarte putine cazuri scapa de aceasta disfunctie endocrina pe parcursul vietii). In cazul in care valoarea ATPO va fi mai mare inseamna ca ai tiroidita hashimoto- este mai des intalnita la femei decat la barbati dar aceasta poate aparea la ambele sexe( deci daca apare la barbati nu e foarte mare uimirea). Deci ca sa iti raspund la intrebarea ta : da ai hipotiroidie( avand in vederea valoarea TSH-ului). Nu trebuie sa iti faci griji deoarece aceasta disfunctie nu te afecteaza cu nimic, deci vei duce o viata normala. Inaltimea nu prea are legatura cu TSH deoarece hormonul care este responsabil de dezvoltarea organismului si implicit de cresterea in lungime este STH( hormonul somatotrop).