| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Mi s-a facut o gaura in masea pentru plombare insa pana atunci am tratament in ea,(de miercuri), si trebuie s-o tin pana sambata ca atunci ajung la stomatolog, problema e ca a inceput sa miroasa urat acea vata si am scos-o de acolo, pot pune eu vata imbibata in apa pe parcursul zile pentru a nu intra mancare in acea gaura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E normal sa miroasa, e chiar indicat sa miroasa. Asta inseamna ca exista puroi acolo, care e eliminat pe gaura facuta de dentist. De aceea nici nu a inchis-o punind o bucata de vata, ca sa o poti schimba oricind. Insa vata sa nu fie cu apa, dupa cum ti s-a zis apa nu e sterila, pui o bucatica de vata simpla. Si ideal e sa pui doar cand maninci ca sa nu se atupe gaura cu mincare si sa duca la infectie, si pentru ca in rest sa fie liber ca puroiul sa se dreneze. Si sa nu te sperii daca iti va mirosi si gura, te speli pe dinti si va trece mirosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Nu garantez că o vată cu apă îți va putea înlocui vata cu medicamentul care ți-a pus-o medicul stomatolog. happy

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Daca miroase, dupa cate stiu nu e bine de pus vata cu apa, apa potabila nu e sterila...mai bine deschis si incearca sa sugi din masea, ai sanse farte mari sa faci abces...as zice sa mergi la stomatologul tau cat mai repede sa vada ce poate face cu maseaua.La mine la felul asta de tratamente cu pansament local/plomba provizorie zicea ca daca simt ca pulseaza sau miroase sa scot si sa sug din ea si dupa fiecare masa sa clatesc cat mai bine gura.

| Viorel47gk a răspuns:

Da frate fa asa!

| Viorel47gk a răspuns:

Da fa asa.

| Blogerblu a răspuns:

Du-te la stomatolog luni sa iti zica

| NuContNumele a răspuns:

Nu fa nimic, tratamentu ala nu trebuie neaparat sa il tii pana cand te vei duce la dentist.