| suiramikkk a întrebat:

Miercuri cand am plecat acasa, am calcat putin stramb, dar nu am avut nici o problema pe moment, nici pe seara, abia a2-a zi seara incepea sa ma deranjeze putin, a3-a zi asta fiind vineri deja incepuse sa se umfle, iar azi duminica e umflat in toata regula si in zona gleznei arata ca un punct rosu, prima oara ma gandeam ca poate e vreo buba ceva pe interior laughing)

Intrebarea mea este, daca e entorsa, se putea manifesta asa greu? adica stiam ca se ufla in decurs de cateva ore, la mine nu e o durere insuportabila, doar cand misc glezna stanga dreapta si dupa ce merg putin incepe sa dispara durerea, dar reapare imediat dupa daca ma opresc sau fac o miscare mai brusca, cum nu am fost la spital toata viata mea, si oricum nu pot ajunge decat dupa Craciun, intrebarea mea este, se poate face si altceva in afara de gheata? Am tinut ieri gheata la glezna si mi-a amortit dar nu da semne ca s-ar dezumfla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gabbyella200051 a răspuns:

Trebuie sa ungi cu antibacteriane si creme ce linistesc si potolesc durerea. Fa masari cu apa, frectii usoare si bea cat mai multe lichide