| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,nici astăzi nu am putut dormi deloc, deja nu știu ce să fac. Eu cred că am probleme cu tiroida de aceea mi-a dispărut somnul. Sunt deja o persoana frustrata pentru faptul că nu pot sa adorm. Care este soluția? Atunci când închid ochii noaptea nu vine somnul absolut deloc.Am nevoie de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă întreb oare ce mai aștepți.
Dacă crezi că ai hipertiroidism du-te la doctor, fă-ți o analiză, poate îți lipsește ceva substanță din corpul tău, sau ai în exces alta.
Ăsta-i primul pas, poate că rezolvi așa, dacă nu al doilea pas este să vezi dacă în perioada asta de 2 luni te-a deranjat ceva sau te-a stresat ceva/cineva, pe astea doar tu le ști.
În situațiile ăstea nu-i de așteptat.

35 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Atunci când tu crezi că ai o problema, o faci să apară. Când inchizi ochii îți controlezi gândurile până adormi, prin autosugestie. Îți repeți continuu de 10-15 ori că ești calmă, relaxată și dormi. Orice alt gând îți vine în minte îl elimini și repeți din nou. "Zi de zi sunt din ce în ce mai bine din toate punctele de vedere. Sunt calma și relaxată, Mă eliberez de stres și pot să adorm cu ușurință."

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa faci urmatoarele:
1. la ora 9 mergi si faci dus, sau o baie in cada
2. la ora 9.30 esti in pat cu o CARTE in mana, citind. Am spus carte, nu telefon, tableta sau alt ecran electrionic, fiindca acelea iti "trezesc" creierul si nu mai adormi. Asadar: de citit O CARTE!
3. in maxim 1 ora vei fii adormita

In ce privesc problemele cu tiroida, acele apar dupa ani de nedormit, nu de cateva zile sau luni.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca o sa îmi revin vreodată? Dacă nu dorm nici astăzi.Creierul meu numai vrea sa doarmă.Am ajuns sa dorm doar 2-3 ore pe noapte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Deci dormi de dormit, doar ca exagerezi.
da, poti dormii daca eliminis tatul pe telefon si pe ecarnele computerului.
Este deja 9.37 seara, de ce nu esti acum in pat si esti in fata computerului?
Trebuai sa fii deja imbaiata si in pat, cu o carte in mana...
Nu te astepta sa dormi, daca nu vrei sa faci ce trebuie!

| Donsavas a răspuns:

Creierul controlează glandele deci la nivel cerebral e problema.

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Deci e din cauza stresului? De ce creierul meu nu vrea sa doarmă?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În primul rând, nu te mai stresa, normal că nu dormi panicată.
Epuizează-te fizic și psihic (aleargă, muncește), închide toată aparatura seara (telefon, pc), nu mânca cu 2 ore înainte să te culci, nu mânca zahăr și dacă chiar nu vezi nicio îmbunătățire, mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să găsești motivul insomniei, stresul excesiv, probleme de sănătate, fă-ți o analiză.
Dar de cât timp nu dormi?

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Nu dorm ok deja de 2 luni și 3 săptămâni mereu am avut astfel de episoade, mă trezeam in timpul nopții pe la ora 4 și nu puteam sa adorm înapoi.Saptamana asta am dormit doar 2 ore, situația se agravează. Poate am o tiroida hiperactiva, ce sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu mă întreb oare ce mai aștepți.
Dacă crezi că ai hipertiroidism du-te la doctor, fă-ți o analiză, poate îți lipsește ceva substanță din corpul tău, sau ai în exces alta.
Ăsta-i primul pas, poate că rezolvi așa, dacă nu al doilea pas este să vezi dacă în perioada asta de 2 luni te-a deranjat ceva sau te-a stresat ceva/cineva, pe astea doar tu le ști.
În situațiile ăstea nu-i de așteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și voi ăștia cu: ce activități ai ziua?, mănânci târziu? sunteți niște mari retarzi.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

De ce spui asta? Adică numai am soluție?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ba da,ai soluții, ți le-am scris mai sus.
Uite, de exemplu, ai putea avea hormonul produs de tiroidă în exces, adică hipertiroidism care te face să fi hiperactivă și există tratament pentru asta și ar putea fi asta cauza.
Fă-ți o analiză cât mai repede, și pentru tiroidă.
Dacă-i spui medicului el o să știe exact cauzele medicale ale insomniei.
Stai liniștită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti tare desteapta ca ai impresia ca stilul de viata nu iti impacteaza somnul
Retarzi sunteti astia cu diagnostice luate de pe gugal

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Retard ești tu, fata nu doarme de o săptămână.
retaaard =)
Și sunt băiat nu fată, retyy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nici eu nu dorm o luna daca zac toata ziua fara sa fac nimic si bag cola in mine, taj draq

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa primesti aceleasi raspunsuri pe care le dai tu atunci cand o sa ai vreo problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, și eu sper sa primesc sfaturi realiste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e invers ma ia somnul brusc foarte des e foarte enervant cel mai bine e sa mergi la medicul de familie sa îți citească valorile t3 si t4 ca ma gândesc ca le-ai făcut eu zic ca de de la stres ai aceasta problema de la frici de la gânduri de la chestiile astea dacă ai observat ca ai slăbit atunci e posibil da prezinți prea puține simptome ca să zici că ai probleme cu tiroida fa o ecografie tiroidiana poate ai noduli și de acolo poate fi cauza dar încă o data repet dacă analizele tsh au ieșit ok cu valori normale nu ai nimic la tiroida singura chestie pe care trebuie sa o faci e sa faci o ecografie la tiroida spune-i la medicul de familie ce probleme ai ai avut înainte sa ai insomnie ca să își facă o idee cât de cât

| Nume6 a răspuns:

Tot vad ca pui intrebari pe aici. Noi nu stim ce ai, pare ca ai ceva grav. Tu sigur sigur ai ceva. E bine sa te vada un doctor. Nu stie nimeni ce ai pana nu te vede un doctor si iti face analize si investigatii. Sa nu fie ceva grav. Toate cele bune!

| Andreeaioan115 explică (pentru Nume6):

De ce spui că am ceva grav? Daca o sa mor din cauza insomniilor.

| Andreeaioan115 explică (pentru Nume6):

Daca o sa mor din cauza acestor insomnii? Și nu o sa reușesc să dorm? Te rog raspunde-mi.

| Nume6 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Du-te urgent la spital, nu e normal ce ţi se întâmplă, poţi avea o afecţiune medicală ascunsă dacă nu dormi de atâta timp. Da, poţi murii dacă nu reușești să te odihnești! Lipsa de somn duce la moarte. Nu vreau să te sperii dar du-te la spital! Luni cel puţin.

| Andreeaioan115 explică (pentru Nume6):

O sa mor?

| Nume6 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu mori, te duci luni la doctor și vezi ce ai.

| Andreeaioan115 explică (pentru Nume6):

Si crezi ca o sa ma mai tratez?

| Nume6 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, îţi dă tratament și vede ce afecţiune medicală ai. Nu mori!

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Stai o zi intreaga nedormita. Asa mi am rezolvat si eu somnul. Nu puteam sa dorm, ma lua somnul dimineata, la 5-6. Asa ca nu m-am mai culcat toata seara aia, ziua ca sa nu ma ia somnu mi am gasit activitati de facut, am tras de mine cu toate ca imi cadeau ochii in gura, iar seara la 22 am picat planton in pat. Am dormit profund si bine pana dimineata la 8-9
Iti recomand sa faci la fel, insa nu te culca ziua. Trage de tine sa te prinda seara, iar apoi culca-te

| Andreeaioan115 explică (pentru AnonimMareMareMare):

Ideea este că mi-am pierdut somnul deja de 2 luni jumătate mereu mă trezeam in timpul nopții, foarte greu adorm. Acum numai dorm aproape deloc. Este foarte frustrant. Oare când o să îmi recuperez somnul? Simt că mă chinui prea mult deja.

| AnonimMareMareMare a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti am spus ce sa faci

| NLS a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ce activitati ai ziua?
La ce ora te pui in pat de obicei?
Obisnuiesti sa mananci tarziu seara?

| răspundtot a răspuns:

Salut, încearcă să stai în poziția fătului acoperită cu plapuma peste tot chiar și la cap. Mai există și o soluție de nutriție. Seara înainte de culcare, zeama caldă de la un morcov și un pătrunjel fiert

| Ama1011 a răspuns:

Nici peste zi nu dormi deloc? Peste zi faci ceva? Fa putin efort si o sa vezi cum iti vine somnul inapoi!

| Andreeaioan115 explică (pentru Ama1011):

Dar de ce mi-a dispărut somnul? Din cauza stresului sau al tiroidei hiperactive? Cum crezi?

| Ama1011 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tot asa eram si eu, nu puteam sa dorm noaptea pentru ca dormeam peste zi pana pe la 12 ziua! Adormeam noaptea pe la 3-4, nu puteam sa adorm dar si cand ma trezeam era 12-1 ziua! Acum ca am o fetita, tot asa, cand nu sunt obosita tare adorm pe la 1-2 noaptea dar tot asa dorm pana pe la 10-11
Eu cred ca ar trebui sa faci putin efort, sa muncesti ceva, sa alergi, sa faci curat, orice si o sa vezi ca o sa adormi fara probleme! Alta problema nu e, pentru ca ma stiu si eu pe mine

| Another01 a răspuns:

Pot fi foarte multe...
Consum de cafea, cola
Viata sedentara
Mananci inaintea somnului. Mai putin de 3 ore
Stresul
Etc.
Alte simptome?