| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Nu știu ce am pățit mai exact,dar o să încerc să vă descriu cât de bine pot.
Ieri, mai exact pe la 11 dimineața,am vrut să îmi pieptăn părul,o activitate zic eu, care e destul de obșnuită. Aici vine punctul culminant.mi-am întors capul în partea dreaptă și pur și simplu am simțit ceva lichid pocnind.Nu știu ce a fost mai exact.dar singurul lucru pe care îl pot spune vouă,e că nu îmi pot mișca capul în partea dreaptă fără durere aproape deloc și trebuie să mi-l țin puțin înclinat în partea stângă. Nici drept nu îl pot ține, deoarece simt cum vine durerea din partea stângă și nu suport.
Aveți idee ce s-a întâmplat? Cum pot scăpa de "cap înțepenit"?
Știu că pare amuzant,dar jur că mă doare de fiecară dată când încerc să îl intorc,măcar să văd cu colțul ochiului.

Tot ceea ce am vrut, e să îmi pieptăn părul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut un torticolis. Nu o sa treaca asa de repede, va dura cateva zile bune, minim 3, maxim 21. Unge-te c un unguent antiinflamator, ia un antiinflamator (oral sau supozitor) si un decontracturant muscular (Mydocalm),

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E torticolis, nu e deloc amuzant. urmeaza sfatul Brigaelei, sustin spusesele ei

| florinflorescu a răspuns:

Iti recomand un masaj, cu o crema antionflamatoare. chiar si o baie fierbinte, activitati de relaxare. daca nu trece atunci consulta un medic. succes.