| VladMarian77 a întrebat:

Salut, nu vad bine cu ochiul stang dar cu dreptul sunt ok. Stiu ca se pot face operatii pentru vedere dar de la 18 ani. Acum am 16 ani. Pot face ceva pentru a-mi recupera vederea initiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nuconteaza777 a răspuns:

La mine la fel e aceeasi problema si nu te grabi cu operatia. pana la 21 ani ochiul se dezvolta, si daca iti bei face la 18 operatie este posibil sa scada inapoi vederea. Du-te la oftalmolog si fa controale,eu personal am fost la oftalmolog dar mie mai tare imi scade vederea, mai ales la ochiul sting si vreau sa ma duc la o clinica privata, pentru ca sa ia aceastra problema mai in serios. Oftalmologul acela care mergeam inai te imi prescria doar medicamente scumpe si fara efect. Am fost si la neurolog si aveam tensiunea intracraniana prea mare si ca nu circula normal singele in creier, mi-a prescris tratament, care la fel a fost fara efect. Sfatul meu :du-te la clinica privata pana nu iti scade mai tare vederea cum in cazul meu, eu deja port ochelari de 6 ani si de fiecare data era tot mai rau pentru ca nimeni nu lua nimic in serios

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti afla mergand la un oftalmolog.

| GirlOnline81 a răspuns:

Oftalmologul tau ar trebui probabil sa iti prescrie ochelari sau lentile de contact pana cand vei implini varsta optima pentru operatie.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la lentile de contact!
Cel mai bine este sa mergi de urgenta la doctor. si sa ti prescrie niste ochelari ajutatori pentru vedere! In Caz ca nu mergi este posibil ca celalalt ochi sa fie afectat!