| MultiCore a întrebat:

O să încep prin faptul că mănânc zilnic fructe și legume (cel mai des mere, clementine, mandarine, portocale, lămâie în ceaiuri de fructe - la plic, banane; broccoli, gogoșari și castraveți ca murături,; roșii, ciuperci, măsline în salată crudă) și fac cam 1 oră de mișcare pe zi. Cu toate acestea, la primul strănut al colegului de bancă, în 2-3 zile sunt răcit rău. De ce? Nu ar trebui ca fructele să îmi întărească sistemul imunitar și să mă protejeze de aceste banale răceli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vitamina C din fructe si legume iti intareste sistemul imunitar, dar ca sa contina vitamina C fructele si legumele trebuie sa fie crude si sa fie culese cu mai putin de doua luni in urma. Asdar, merele contin vitamina C in octombrie si prima parte din noiembrie, citricele care ajung la noi practic nu mai contin vitamina C, ceaiul de fructe este o chimicala toxica, care nu contine vitamina C. Bananele nu contin vitamina C, broccoli nu este consumat crud, ciupercile si maslinele nu contin vitamina C. Muraturile in saramura (nu in otet) contin vitamina C, dar sunt sarate si se absoarbe destul de prost.
Ca sa iti sustina imunitatea, trebuie sa consumi fructe si legume de sezon, cumparate din piata. Fructele exotice sunt culese de prea multa vreme ca sa mai conteze.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Wow, nu stiam chestia asta cu vitamina C. E bine de tinut minte! happy

| KodrutZ a răspuns:

Ceaiurile "de fructe" la plic sint niste porcarii in cele mai multe cazuri. Vrei sa iti intaresti sistemul imunitar, maninca fructe si legume produse cit mai aproape de zona in care locuiesti, cit mai bio, nu porcarii de supermarket. Afine, catina, in special. Si nu numai. Plus alimentatie adecvata in rest.

| MultiCore explică (pentru KodrutZ):

Mănânc cătină. Am găsit o rețetă (fără preparare termică) cu miere și cătină. Ș consum cam 3-4 lingurițe pe zi, așa era recomandat. Ce zici de asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Foarte bine. Dar alimentatia, in rest?

| MultiCore explică (pentru KodrutZ):

Este de ajuns dacă spun că nu mănânc (de obicei - să zicem că o dată pe săptămână mai iau un 7days să zicem de la market) prostii de la magazin. Mâncare gătită.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

"Mincare gatita" nu spune absolut nimic. Poate sa fie aparent ok si de fapt sa bagi numai porcarii din punct de vedere nutritional.

| Brigaela a răspuns (pentru MultiCore):

Este eficienta pentru imunitate maxim doua luni din momentul culegerii catinei. Acum, la inceput de decembrie este absolut neutra.

| MultiCore explică (pentru KodrutZ):

Nu cred deloc că ce mănânc sunt prostii, având în vedere că de 2 ani urmez un regim alimentar stabilit de un nutriționist. Deci, lucru acesta mă oftică destul de mult, pentru că mi se pare că tot efortul „abținerilor" de zi cu zi nu dă nici măcar un rezultat și simt uneori că ar trebui să renunț la el în favoarea plăcerilor.

| J0B0MAT a răspuns:

De racit oricum o sa racesti, dar fructele si legumele au foarte multe beneficii pentru organism.

| Oana92 a răspuns:

De cat timp mananci asa? Nu iti intaresti sistemul imunitar in 2 saptamani. Si faptul ca mananci sanatos nu iti garanteaza ca nu vei lua raceli. Un sistem imunitar sanatos nu te protejeaza in totalitate de orice fel de virus, ci nu lasa ca boala sa devina foarte grava.

Adauga in alimentatia ta seminte de barakka si ceai de echinaceea, lamai, catina, miere, propolis, fagure si siropuri naturale. Bea ceaiuri din plante(cele de la dacia plant sunt cele mai calitative din punctul meu de vedere) nu otravurile alea la plic. Fa miscare in aer liber (plimbari), dormi suficient, mananca echilibrat(adica din toate, dar cu masura-si grasimile au rolul lor) si in timp sistemul tau imunitar se va intari. Dar ti-am zis, nu te astepta sa iti tuseasca oameni raciti in fata si tu sa nu patesti nimic.

Sanatatewinking

| MultiCore explică (pentru Oana92):

Păi cam de 2 ani, de când am consultat un nutriționist care mi-a stabilit un regim alimentar propriu. Lucru acesta mă oftică destul de mult, pentru că mi se pare că tot efortul „abținerilor" de zi cu zi nu dă nici măcar un rezultat și simt uneori că ar trebui să renunț la el în favoarea plăcerilor.

| Kyılε a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine în privința alimentelor sănătoase ce le consumi tu că ar trebui să îți întărească sistemul imunitar, dar să știi că nu este de ajuns să consumăm doar ce e sănătos și de protejat să nu ne protejăm. Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche că mâncăm sănătos și să ne gândim că în felul ăsta nu o să răcim, pentru că așa cum am mai spus, trebuie să ne și protejăm. Numai bine și ai grijă pe viitor!

| MultiCore explică (pentru Kyılε):

Ai spus că sunt sănătoase. Cu ce mă ajută la sănătate, dacă eu mă răcesc din simplul fapt că am dat noroc cu o persoană răcită. Înseamnă că sunt neutre alimentele alea. Nici sănătoase, nici nesănătoase.

| Kyılε a răspuns (pentru MultiCore):

Ele nu sunt nesănătoase, pentru că vitamine și proteine. Însă hai să luăm în calcul și temperaturile de afară. Cine știe, poate te-a prins și un virus de afară, că mă îndoiesc că ai avea așa un organism sensibil încât să fie răcit de la un strănut. Sunt multe cauze și numai tu le-ai putea știi.

| Holy2010 a răspuns:

Foarte bine ca te preocupa nutritia. Probabil ca fara dieta asta erai bolnav si mai repede dar hai sa luam in calcul si alte variante precum igiena.
In caz ca nu cunosti modalitatile de transmitere a virozelor, nu vorbim aici doar de calea aeriana. Se transmit si prin contact, maini nespalate, frecarea ochilor! Spre exemplu: stimabilul tuseste in palme, apoi le freaca si isi vede de treaba atingand banca, cartile, caietele. Tu pui manuta si apoi te freci la ochi...
Spalatul pe mana cu sapun a fost decretat la nivel mondial cea mai buna profilaxie a raspandirii bolilor.
Foloseste geluri dezinfecatante. Nu baga mana in gura, nu te freca la ochi. Eu mor incet cand vad la romani atata lipsa de educatie sanitara. Inca un lucru. in NICI UN CAZ nu manca nimic la scoala din vreo punga comuna de cipsuri, pufuleti sau mai stiu eu ce unde toata lumea baga mainile nespalete pana la cot.

| MultiCore explică (pentru Holy2010):

Nope, sunt foarte strict cu igiena. Sunt conștient de microbii de pretutindeni, ba chiar paranoic aș putea zice. Folosesc zi de zi numai produse din gama Protex. În ultimă instanță aș spune că germenii din aer pătrund prin canalul nazal în trupul meu. Dar tot nu mă mulțumesc măsurile de prevenție, pentru că răcesc imediat.

| Holy2010 a răspuns (pentru MultiCore):

In cercul meu de prieteni am multi vegetarieni care consuma fructe si legume intr-o zi cati alti romani consuma in doua luni probabil. Eu vara consum peste un kilogram de fructe si cam tot atat de legume zilnic. 80% crude. Asta nu inseamna ca nu ne imbolnavim ocazional. Alimentatia sanatoasa nu te face superman sau invincibil. E ceva ce trebuie sa fie firesc.
Daca vrei poti suplimenta cu Vitamina C 1g macar pe perioada asta, alaturi de zinc. Incearca sa incluzi in alimentatie usturoi, turmeric, ghimbir.
La capitolul igiena permite-mi sa am dubii. Incearca de acum inaine sa constientizezi de cate ori duci mana la gura sau la ochi in timpul zilei. Putin probabil ca la scoala fugi la baie sa te speli pe mana cu protex. Si daca te-ai spala, pana iesi de la baie si ajungi iar in clasa atingi cate clante mizerabile?
Eu la lucru mananc fructe. Prefer bananele pentru ca nu trebuie sa ating partea care se mananca. Daca am la mine orice fel de alte fructe sau legume sunt spalate de acasa si in caserola de unde le apuc ori cu un servetel in cazul fructelor intregi ori cu furculita. In nici un moment mana mea nu vine in contact cu ce duc la gura. Lucrez in sistemul de sanatate si pot sa-ti spun ca chiar si asa ma uit in jur si nu-mi vine sa cred cata lipsa de igiena exista mai ales cand lucrezi intr-un mediu care te expune la ce e mai rau asa ca de scoli nu mai are rost sa dicutam.

| MultiCore explică (pentru Holy2010):

Protex se găsește și sub formă de gel, nu doar săpun solid. Și acest tip de gel antibacterian te protejează după ce ai aplicat pe mână, nu doar omoară microbii existenți la un moment dat și stop. Eu nu vreau să fiu superman, ci doar să nu răcesc de 2-3 ori per sezon, cel mai des iarna, primăvara și toamna. Eu fructe mănânc chiar și acum, zilnic, tocmai ce am mâncat 2 portocale mari și un măr.