| DdYyPp a întrebat:

Pe 12 August e ziua Mea fac 14 ani si vreau sa-mi fac piercing in limba ( parinti mei sunt de acord ) intrebarea este daca pot sa il fac la salon sau trebuie 16 ani, o sa am probleme la scoala cu el, cat costa. DAU FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna!

Sincer,nu stiu cati ani trebuie sa ai (probabil ca 16) dar de un lucru sunt sigur. Daca ti-l faci atunci o sa fii privita diferit de cei din jur. (Mai ales de colegi) Profesorii o sa se ia de tine, o sa zica lucruri urate chiar daca neintentionat si o sa spuna pe la spate ceva de genul "Ce parinti si-ar lasa fata sa faca asa ceva?"
Mie mi se pare ca este dureros, dupa trebuie sa mananci doar ceva anume si pentru ce? Pentru un moft...
Piercing-urile nu sunt cool...sunt dureroase si fara rost si nu cred ca arati mai bine cu asa ceva in gura,din contra.
Si da, la scoala s-ar putea sa ai probleme cu unii profesori, s-ar putea sa te puna sa-l dai jos in timpul scolii.
(Mai mult ca sigur...) Deci il faci cam degeaba, te chinui pentru nimic.
Arati mai bine fara, ramai cu banii cu care iti iei ceva frumos si scapi de eventuala durere. Mi se pare mai okay sa nu-ti faci.
Acum asta este treaba ta. Daca iti faci atunci sa fii pregatit/a sa auzi fel si fel de lucruri urate pe la spatele tau, pana si profesorii o sa spuna astfel de lucruri.
Ai grija!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E alegerea ta daca vrei asa ceva, eu nu te pot judeca...pot spune doar ca ai niste parinti ciudati...cum naibi sa iti lasi copilu de 13 ani sa isi faca piercing in limba?

| JustRoxanne a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai macar 16 ani.

| MrsVamp a răspuns:

N-ar trebui sa-ti mutilezi corpul, implicit limba cu astfel de...
Daca vrei sa fi deosebita, fa-o prin caracter, nu incerca prea din greu recurgand la astfel de prostii.

| TheHauntedDoll a răspuns:

Uite. Eu te sfatuiesc sa nu iti faci piercing, deoarece o sa regreti pe viitor. Este mult mai dureroasa gaura decat cea pentru cercel si plus ca o sa fii privita diferit.