| Toutui a întrebat:

Pe 4 aprilie am fost operat, mi s-a scos apendicita. Nu ma mai doare dar in jur este destul de umflat si am o senzatie proasta cand pun mana pe acolo, parca e amortit, nu-l simt asa cum trebuie, nu stiu cum sa explic. Oare e normal? A da, mai am si ameteli foarte puternice. de exemplu: astazi m-am ridicat din pat m-am dus cativa pasi iar dupa am inceput sa vad in ceata, vedeam numai negru, genunchi imi tremurau si imi batea foarte tare inima. Sfaturi ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Apendicita" este numele (din popor) interventiei chirurgicale, nu al organului in cauza.

Da, e normal sa ai o senzatie ciudata si sa nu-l mai simti cum trebuie. E o operatie. Ameteala este de la anemie, oricine poate ametii daca se ridica repede in picioare.

Daca te simti rau, daca ai dureri, daca se schima culoarea pielii in jurul operatiei sau daca este foarte umflata, atunci ai motive sa te duci la medic. Tu nu prea ai.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi pentru un consult la medicul care te-a operat. Amorteala e singurul simptom normal din cele amintite.
http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

| viotedy a răspuns:

Nu e normal.Cu amortitul-ti-a atins vreun nerv in timpul operatiei.Ameteala-probabil esti anemic sau ai stat prea mul timp in pat si e tensiunea se vina, nu te ridica brusc.In rest, revin-o la viata, ca e o gluma de operatie.

| Perusul a răspuns:

Du-te la doctor