| Bloock a întrebat:

Salut, pentru a slabi conteaza ce mananci sau doar sa fi in deficit caloric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru a evita reingrasarea ulterioara slabiri este foarte important ca din prima zi sa aplicam un regim dietic sanatos si cardio, vorbim de toata viata, baza sunt legumele,fructele, proteine carne de peste,pui,porc,vita, oua grasimi sanatoase ca avocado, ulei de măsline, somon, macrou, seminte alune, caju etc slabirea consta in deficit caloric dar mentinerea pe viata consta doar intr o alimentatie sanatoasa

| Sn4k3 a răspuns:

Conteaza si ce mananci pentru sanatatea ta si pentru felul in care slabesti (ca multi vor sa arate si bine, nu sa dea doar kg jos).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar să fii în deficit caloric... însă indicat e să eviți prostiile, ca să poți slăbi sănătos. Optează pentru ceva cât mai bogat în nutrienți și cât mai sărac în calorii - asta e cheia.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa mănânci și fast-food și slăbești, dar depinde de tine și cum îți menții tu sănătatea. Preferi sa mănânci un meniu de la mc și nimic altceva astăzi? Sau preferi sa ai 3 mese
Sănătoase facute acasă? Dimineața poți mânca o ombleta cu legume, la
Prânz piept de pui cu salata, seara ceva usor. Poți mânca și o înghețată, pepene, arată timp cât îți calculezi caloriile. Eu zic ca e mai cu cap asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza, dar e mai usor sa mananci sanatos fiindca asa poti manca mai mult(au densitate calorica mai mica). Ideea e sa combini utilul cu placutul incat sa te poti tine cat mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu alegi cum vrei sa slabesti, pentru ca metode sunt multe.
Poti slabi si mancand nesanatos, dar chestiile nesanatoase au multe calorii si va trebui sa mananci in portii foarte mici.
Sau poti sa mananci legume, fructe, carne (dar nu carne prajita in ulei, tocata, sau mezeluri) si slabesti fara sa te chinui cu stomacul gol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În procesul de slăbire contează într-adevăr să ai o dietă sănătoasă dar cel mai important e sportul. Prin efort fizic se ard cele mai multe calorii.

| Speranta12 a răspuns:

Da, conteaza sa manaci cat mai putine prajeli, fast-food, grasimi, carbohidrati, alcool. Conteaza sa mananci cat mai multe legume, verdeturi, peste, fructe etc. Si sa faci sport zi de zi sau daca nu de trei ori pe saptamana.

Uite aici piramida alimentelor si importanta lor https://youtu.be/U2U5KLXg6Tk?t=110

| svenhassel13 a răspuns:

Acum. Nu cred ca vei manca tot fastfood

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! In deficit caloric, poti maca ce iti doresti in limita a 1200 de calorii pe zi... spre exemplu mancand dulciuri, unele persoane au reusit sa slabeasca destul de mult.
Nu este important de unde iti iei caloriile dar ca sfat o inghetata pe bat face cat o jumatate de kilogram de salata de rosii cu castraveti si ceapa! Totodata, incearca sa nu iti bei caloriile. Cu rabdare poti reusi!