| MultiCore a întrebat:

Pentru o miopie mică (-1 D + -0.25 D astigmatism OS, -0.75 D OD) se recomandă purtarea ochelarilor? Eu am 20 ani aproape, deci nu cred că va mai progresa. Eu zic că este prea mică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba un medic oftalmolog. Nu cred ca cineva care n-are tangenta iti poate da sfaturi. Ar fi grav!

| MultiCore explică (pentru Salontanul):

Din 3 medici, unul mi-a zis categoric nu, ceilalți 2 mi-au spus cum că ar fi recomandat. Nu știu ce să cred.

| Salontanul a răspuns (pentru MultiCore):

O medie; 66%, da. laughing Ce sa faci? Daca nici medicii nu sunt hotarati! Parerea mea, obosesti ochiul daca nu porti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai tu linistit si eu la 18 ani aveam -0.75, dupa cativa ani am ajuns la -2 asa ca... pune ti ochelari

| MultiCore explică (pentru suntserios):

Hmmm... Să zicem că la distanță îi port. Dar atunci când am de lucru la PC eu zic să îi dau jos. Ochiul miop este acomodat la aproape. Deci dacă port ichelari, ochiul se va chinui din nou și dioptriile vor crește. Corect?

| MultiCore explică (pentru suntserios):

Citește răspunsul meu pentru Peridava. Oare nu aceasta este cauza? Cum este să ai -2? Te descurci fără ochelari? Desfășori zilnic activități ce necesită vederea de aproape? (pe un timp mai îndelungat, nu să citești prețul la raft)

| Anonimuserr a răspuns:

Da pentru toate cazurile de astigmatism se recomandă purtarea ochelarilor cu toate că dioptriile sunt mici.
Cred că ţi-am mai răspuns în trecut. Dar având în vedere că poţi vedea bine şi fără ochelari eu zic să nu îi porţi pentru că se obişnuieşte ochiul cu ei şi nu va fi bine.
Până la 25 de ani îţi vor creşte dioptriile.
Ochelarii împiedică creşterea lor (în teorie). deşi s-a dovedit ştiinţific că mai mult strică ochii.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu trebuie sa zici ca e mica, ar putea sa creasca, decizia ta daca iti asumi riscul sau nu.

| Peridava a răspuns:

Daca fortezi ochii, dioptriile vor creste. Nu descreste. Adica, va ajunge la -2, apoi -3 si tot asa. Si de ce crezi ca dupa 20 de ani nu mai cresc dioptriile? Tu nu vezi ca cei in varsta au ochelari? Dupa logica ta, batrinii ar trebui sa aiba o vedere vultureasca. Nu forta ochii si poarta ochelarii. Mai ales ca ai si astigmatism! Abia atunci vederea se va inrepta.

| MultiCore explică (pentru Peridava):

De ce după logica mea persoanele în vârstă ar trebui să aibă vedere de vultur? Nu am zis că miopia regresează. Și tu chiar nu ai înțeles ce vreau să spun. Miopii au ochii acomodați pentru vederea de aproape, deci noi avem nevoie de un efort mult mai mic decât cei care văd corect. Dacă îmi pun ochelarii pentru activități ce necesită vederea de aproape, îmi forțez ochii, deoarece văd corect; dacă nu am ochelarii, ochiul miop vede cu un efort mult mai mic aproape decât ochiul fără vicii de refracție. Și faptul că ele nu descresc este un neadevăr. Există cazuri izolate în care miopia a regresat; în general ea nu descrește, este adevărat. Iar persoanele în vârstă au ochelari, de cele mai mult ori din cauza presbitismului (cristalinul își pierde din elasticitate odată cu înaintarea în vârstă), deși există cazuri izolate când o miopie determinată de puterea de refracție prea mare a cristalinului se anulează odată cu apariția presbitismului, sau descrește: iată un caz în care miopia descrește. Nu sunt doctor, astea sunt lucruri ce țin de cultura generală. Toate cele bune!

| Peridava a răspuns (pentru MultiCore):

Pe toate le stii tu! Si esti de acord cu raspunsurile care iti dau apa la moara. Faci cum vrei, tu vei suferi, nu eu.

| MultiCore explică (pentru Peridava):

Mda, înțeleg foarte bine ce vrei să spui și chiar mi-am dat seama că așa și este. sad Prefer să fiu de acord cu răspunsurile ce îmi dau apă la moară. Presupun că o să mai fac un consult la o clinică privată de renume din București...

| BogdanLuca a răspuns:

La ofta. ti se vor recomanda ochelari patologiile tale!

| MultiCore explică (pentru BogdanLuca):

Din 3 medici, unul mi-a zis categoric nu, ceilalți 2 mi-au spus cum că ar fi recomandat. Nu știu ce să cred. Cel care a zis nu, a avut ca argument faptul că ochiul are o mică tendință de a se lenevi și a cere dioptrii din ce în ce mai mari. Mi-a mai zis că dacă mă descurc fără ochelari în activitățile de zi cu zi (eu am nevoie doar la facultate că nu înțeleg nimic de pe tablă și dacă trebuie să conduc; în rest mă descurc foarte bine și fără) categoric să nu îi port. Este binecunoscut faptul că un medic are nevoie de clientelă; pentru acest lucru ar fi în stare să recomande ochelari pentru 0.25 să zicem. Eu chiar nu știu ce să fac.

| BogdanLuca a răspuns (pentru MultiCore):

Este adevarat si faptul ca ochiul leneveste, de aceea se recomanda dpt mai mici decat cele reale( daca ai 1 primesti 0, 5/0, 75). Dar pentru +-1 dpt. eu mi-as face ochelari!