| Catalin77945 a întrebat:

Salut,poate sa imi explice si mie cineva exact faza cu tatuajele si donatul de sange? Gen nu sunt sigur,dar banuiesc ca dupa ce iti faci un tatuaj nu ai voie sa donezi o anumita perioada sau ceva asemanator(totusi nu sunt sigur),stie cineva sa imi explice daca poti dona si in cat timp, sau daca poti dona direct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La tatuaje, pentru ca se folosesc ace si intra in contact direct cu sangele tau si a celor de dinaintea ta, si poate nu au fost sterilizate corect, tu te poti infecta cu HIV (SIDA), hepatita B si C care sunt transmisibile prin sange, de aceea este interzisa transfuzia imediata dupa tatuaj, ca HIV sa fie detectat dupa 2 luni de la infectare si bolilele celelalte de asemenea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Eu stiam ca este o limita de 6 luni, dupa care poti sa donezi. Nu are neaparat legatura cu sangele, ci cu o eventuala infectie, care se poate produce dupa ce tatuajul a fost facut. Asa ca in 6 luni, aceasta infectie ar trebui sa se arate. Daca nu se intampla, inseamna ca nu este cazul de asa ceva si persoana poate dona sange.

Numai bine ^_^

| LPCTSTR a răspuns:

Fie pentru ca, dupa ce ti-ai penetrat pielea la modul intensiv cu materiale nu tocmai placute sistemului imunitar, deci riscul de infectii fara simptoame, dar cu care sistemul imunitar inca se lupta.
Fie pentru ca este nevoie de sange „stabil", sa nu fie plin de celule macrofage, care, contrar dorintei individului, ataca materialul in tatuaj, deci degradandu-l. Chestia este ca sistmeul imunitar va reactiona destul de agresiv in primele luni, pana va ajunge sa elimine tot ce poate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, temporar nu ai voie. După poți dona după 6 luni bineînțeles dacă respecți celelalte condiții de donare (sa nu ai vreo boala cronica, sa nu iei medicamente, sa ai greutatea și tensiunea arterială bune).

| zilog a răspuns:

Unii virusi bacterii microbi apar la analize dupa x luni sau chiar ani de incubare
asa că este cam riscant să folosescă cineva sânge
donat de un om care tocmani si-a făcut un tatuaj
pentru eventualitatea faptului că ar fi infestat infectat să apuce să se dezvolte acel microb virus bacterie ciupercă bacil si să iasă la analize
sau daca nu iese la analize ca fiind infectat atunci să fie sigur faptul că nu este infectat.
pentru ca tatuajul nu a fost făcut azi ieri ci a fost făcut in urmă cu minim 7 luni

| goguPatent a răspuns:

Tatuajul e un factor de risc. Poti contacta hiv, hepatita samd. Dupa 6 luni sunt insa relevante analizele si poti dona.

| FDJYHRF a răspuns:

Din cate stiu nu are nici o legatura