| Sophie88 a întrebat:

Pot schimba pilula Novynette la Yasmine dupa pauza de 7 zile? Sunt ceva riscuri? De la Novynette am observat ca am tenul mai gras, mai demult am luat Yasmine pentru reglarea ciclului si am fost foarte multumita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophie88 explică:

Totusi, nu pot sa pricep de ce medicii romani continua sa prescrie Yaz si Yasmine cand ele sunt interzise si chiar scoase de pe piata occidentala, unde studiile au dovedit ca sunt pericloase.
Sfatul meu este sa mergi la alt ginecolog!
Un ginecolog care iti prescrie medicatie fara sa-ti faca anlize hormonale adecvate, nu este un medic bun, tocmai pentru ca ceea ce ti-a prescris te-a umplut de bube si doamne stie cate alte efecte secundare mai poti avea in timp, daca continui s ale folosesti.
Schimba medicul cu unul care isi da interesul sa-ti faca si analize si investigatii si sa-ti recomande ceva perfect pentru sanatatea si starea ta actuala.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu o poti schimba dupa ureche. Sigur ca sunt riscuri, mai ales ca yasmine contine o cantitate mult mai mare de estrogeni. In cele 7 zile trebuie sa faci o consultatie ginecologica si o ecografie si, in urma acestora, medicul tau ginecolog iti va da sau nu permisiunea de a face schimbarea

| Violleta2022 a răspuns:

Pastilele Yasmin si Yazz sunt deja retrase de pe piata internationala din cauza mortilor provocate in urma folosirii lor.
Nu stiu de ce Romania inca le foloseste, cand America, Canada, Australia si cateva tari Europene le-au scos deja din farmacii si le-au interzis.

Anticoceptionale nu se iau dupa ureche, sau sfatul prietenelor!
Fiecare anticonceptional are o anumita cantitate de estrogen si progesteron, care este recomandata in functie de nivelul lor din corpul tau.
O cantitate mai mare de unul, sau celalat, poate sa-ti dea dureri de cap, sa-ti creasca par pe fata, sa te ingrase, sau sa te umple de cosuri pe fata, sa-ti provoace ovare polischistice sau chisturi pe ovare, sa-ti dea dureri de sani sau chiar palpitatii ale inimii (tahicardii).
Mergi la medic si fa-ti analize hormonale, sa se vada exact nivelul tau de estreogen/ progesteron din corp, sa primesti pastilele adecvate tie!

| Sophie88 explică (pentru Violleta2022):

Am primit reteta de la ginecolog pentru Novynette, dar mi-a facut tenul gras si plin cu puncte negre, tocmai de aceea vreau sa-l schimb. Yasmin tot mi-a fost prescris de un ginecolog mai demult, insa pentru reglarea ciclului, nu ca si metoda contraceptiva (inca eram tanara, nu era nevoie) si ca bonus, mi-au disparut si cosurile de pe fata :-)

| Sophie88 explică (pentru Sophie88):

Totusi, nu pot sa pricep de ce medicii romani continua sa prescrie Yaz si Yasmine cand ele sunt interzise si chiar scoase de pe piata occidentala, unde studiile au dovedit ca sunt pericloase.
Sfatul meu este sa mergi la alt ginecolog!
Un ginecolog care iti prescrie medicatie fara sa-ti faca anlize hormonale adecvate, nu este un medic bun, tocmai pentru ca ceea ce ti-a prescris te-a umplut de bube si doamne stie cate alte efecte secundare mai poti avea in timp, daca continui s ale folosesti.
Schimba medicul cu unul care isi da interesul sa-ti faca si analize si investigatii si sa-ti recomande ceva perfect pentru sanatatea si starea ta actuala.

| CLCQ a răspuns:

Atentie la concentratia de hormoni pe care o are fiecare. Cel mai in masura sa-ti spuna daca o poti schimba este medicul ginecolog, eventual cel/cea care ti-a recomandat-o pe prima.