| 160310 a întrebat:

Prietena mea are de cateva zile niste dureri de cap care nu iy trec dar pe langa astea uita unele lucruri, de exemplu, imi spune acum ca a primit un mesaj mai vorbim putin si ma intreaba daca mi-a zis de mesaj, si multe alte chestii de genul asta, faza cu uitatul acestor lucruri este de cateva luni. Mentionez ca atunci cand era mai mica a avut o problema asemanatoare iar medicul ia interzis cofeina, alcolul, si alte lucruri de genu asta. Vreau sa o conving sa mergem la un contol dar este foarte incapatanata si imi va lua ceva. Intrebarea in sine este: sa confruntat cineva cu probleme de genul? Ar putea fi ceva grav sau doar ceva minor? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Incubus a răspuns:

Poate sa se si fi lovit la cap de curand (poate agrava situatia )si da trebuiee sa faca si un control ca doar nu o omoara este doar un control nimic mai mult dar este bine sa stie cum sta daca nu pentru faptul ca uita atunci pentru ca o doare capul(daca nu ii mai trece poate fi ceva serios si corpul ei incearca sa o avertizeze nu trebuie decat sa asculte(sa nu ignoreze))

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poate fi calificata drept "minora " pierderea de memorie dublata de durerii de cap la o persoana tanara. Un neurolog este cel mai in masura sa aprecieze! Deci, nu-ti ramane decat sa o convingi! prietenia ce i-o porti te "obliga" la acest efort!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Problema poate fi foarte grava, tumora, anevrism cerebral sau o simpla migrena! Pana nu face niste investigatii nu ai ce sa spui!

| eni a răspuns:

Neurologul si RMN-ul o sa-i spuna ce are.