| SnoopDog19 a întrebat:

Salut prieteni. Miercuri trebuies sa ajung neaparat la o petrecere.Problema e ca ieri am facut varicela (varsat de vant) il am pe cel mislociu.Credeti ca am vreo sansa sa imi revin pana miercuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Salut!

Ai avea sanse sa ajungi ca sunt 7 zile pana atunci.

Sanatate!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa stai mai mult de 7 zile in casa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează această boală, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagios şi NU ai voie să mergi la şcoală ( nici la diverse petreceri ).

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Deci, şansele ca să mergi la petrecere sunt foarte REDUSE!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Alphabeat a răspuns:

Daca te tratezi si te simti bine te poti duce desi nu iti prea recomand ca e riscant! Insanatosire grabnica!

| marianvranceanul1 a răspuns:

Nu.Din pacate nu.Trebuie sa stai 1-2 saptamani in casa.Bine.Daca cei de la petrecere au avut varicela nu vor pati nimic.Varicela e o bala a copilariei.