| anonim_4396 a întrebat:

Salut, recent am ajuns la mare si am inceput sa fumez in jur de 6-7 tigari, dar ma ingrijoreaza vocea ragusita e care o am dupa ce am inceput sa fumez. Este normal acest simptom, si o sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal si nu va dispare decat daca lasi tigarile. Fumatul iti afecteaza gatul si corzile vocale, asta este clar.
Totusi, la aproape 40 de grade, cand lesini de cald, cand aerul este si asa greu respirabil, la ce-ti mai trebuie tutunul, care ingreuneaza respiratia, afecteaza gatul si plamanii si chiar oxigenarea creierului!

| iDarkness a răspuns:

Da, o sa dispara. Ceea ce ai facut tu se cheama "a schimba tutunul", ramai pe tigarile alea sau apuca-te inapoi de cele vechi.
T/C.