| Alinu7 a întrebat:

Recent mi-am facut o pereche de ochelari cu aceleasi dioptrii si sunt un pic nelamurit...eu am probleme cu ochiul stang mai tare. lentila pentru ochiul drept ii mai groasa putin si se vede ca e mai tare. ma intreb! oare au pus gresit lentilele intre ele? de ex. daca ma uit de aproape vad bine dar de la distanta vad in ceata..prima oara cand patesc asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ruxandra15 a răspuns:

A gresit lentilele. Si eu am patit la fel. La ochiul stang am -1, 5 si la dreptu (-0, 75; -1). Mi le-a inceurcat intre ele si nu vedeam nimic cu ochiul stang la distanta, mai sunt si incompetenti care in loc sa te faca bine te lasa orb.

| Alinu7 explică (pentru Ruxandra15):

Am fost azi la oftalmologie si ala ce o facut lentilele a respectat reteta, nu a gresit cu nimic omu..asistenta a scris fisa si a gresit probabil.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Alinu7):

Daca sunt medici de ieri nu avem ce sa cerem.

| Alinu7 explică (pentru Ruxandra15):

Am fost chemat azi din nou sa-mi faca alta reteta si cum banuiam si eu..rezidenta a inversat dioptriile, asta e se mai intampla!