| robertpopescu12 a întrebat:

Salut, Serolift are atatea efecte secundare cum scrie pe net? Am inteles ca e doar un medicament care e ca hormonu fericirii.
Poti slabi fizic de la el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Toate medicamentele din clasa ISRS-urilor, asa denumitele generic antidepresive, au "tone" de reactii adverse trecute pe prospect! dar nu toate acele reactii vor aparea la o singura persoana! unele reactii apar doar la anumite persoane in timp ce altele nu apar decat in cazuri extrem de rare!
pe orice alt medicament te uiti, de la aspirina la paracetamol te vei speria ce reactii adverse sunt trecute pe prospect, asta nu inseamna ca ele apar la toata lumea!

https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_8404_23.11.15.pdf

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, de la serolift nu slabesti.
Slabitul il poti obtine numai cu dieta sanatoasa si sport.

| Hyperion7 a răspuns:

Toate medicamentele au tone de efecte adverse, fie că vorbim de paracetamol sau de pastilele astea.
După cum vezi pe prospect, îți specifica și care e rata sa ai x efect advers, cu cât rata e mai mica( 1/5 de exemplu), cu atât acel efect e posibil sa nu îl faci, deși nu e o regulă.
Oricum, nu cred că ai nevoie de medicamente sa fii bucuros de chestii, zic și eu...

| Mindfulness a răspuns:

Nu slăbești,nu are atâtea efecte secundare și nu e hormonul fericirii, doar îți dă o stare mai buna, ești puțin mai calm dar fericit nu, nu scapi așa de depresie. Daca ai depresie și iei pastile și stai numai în casa nu scapi de depresie, nu o să fii fericit tot așa vei fi doar că puțin mai calm.

| colonelumorteni a răspuns:

Te referi la Serlift? Am luat si de ala si mai multe, pentrua tacuri d epanica si depresie.Toti spun ca provoaca dependenta, eu nu il mai iau de 6 ani, am luat 4 ani, nu slabesti am luat in greutate de la 58 kg ajunsesm la 73 cu burta mare

| Iulia494 a răspuns:

Hello!
Serlift contine substanta activa sertralina care e este un inhibitor selectiv de recaptare a serotoninei (SSRI). Nu vei produce serotonina "noua" dar se va folosi de ceea existenta si va face corpul sa nu o mai "dea la gunoi"

Nu te speria de efectele adverse din prospect pentru ca sunt trecute acolo deoarece producatorii de medicamente sunt obligati sa mentioneze orice caz de efect advers. Daca te uiti in prospectul la nurofen sau paracetamol, lista de reactii adverse este mult mai lunga si "spooky".

Eu iau 75 mg de sertralina( Serlift) si nu am avut efectele adverse naspa. Am luat putin in greutate pentru ca ama manacat prostii dar in rest totul a fost ok.

Totusi suntem persoane diferite si poate la tine nu merge asa de bine, de aceea e bine sa-ti notezi orice reactie mai ciudata ai si sa le discuti cu medicul tau. Exista o multitudine de alte antidepresive pe piata care te pot ajuta daca Serlift nu merge, asa ca optiunile nu sunt limitate.

Multa bafta cu tratamentul si sa incepi psihoterapie pentru a simti efectul medicamentului din plin.