| marinette a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce tratamente sau masti stiti pentru tenul acneic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luy a răspuns:

Eu am incercat masca cu miere si scortisoara si miere cu aspirina si chiar mi-au placut iti lasa pielea super dupa ce le dai jos.Am mai folosit si Retin A, e bunicica numai ca ti se cojeste fata rau de la ea sau cel putin mie asa mi se intampla, mi se exfoliaza.
Asta e reteta de pe net :
Masca cu aspirina
Recomandata exclusiv pentru tenul acenic, masca cu aspirina se prepara si se aplica usor. Aveti nevoie de 3-4 aspirine netamponate putina apa sau iaurt ori miere. Se amesteca bine pana se formeaza o pasta. Se aplica pe fata si pe ten, numai dupa ce au fost curatate in totalitate. Masca se va mentine pe ten in jur de 10-15 minute, dupa care se va clati cu multa apa calduta. Se maseaza usor fata cu apa calduta, eliminand acneea. Acest procedeu este asemanator cu o micro-exfoliere.

Atentie! Masca cu aspirina se va aplica doar o data pe saptamana, deoarece exista riscul ca pielea sa se usuce.

Masca cu aspirina este indicata in cazul acneei mai putin severe. Pentru acneea cu afectiune severa si cu infectie consultati mai intai medicul dermatolog. Pe asta ti-o recomand sa o incerci si din cate am vazut este aplicata si recomandata si in strainatate si la clinicile de infrumusetare.Eu nu fac chiar reteta de acolo.O fac din 3 aspirine de la zentiva, le inmoi putin cam 1 picatura 2 de apa dupa care pun 1 lingurita sau 2 de miere ca pe urma e prea multa si prea subtire si iti curge de pe fata.Am facut si de 2 ori pe saptamana si nu mi s-a uscat tenul. Sper ca ti-am fost de folos.Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Masca cu argila,se gaseste la plafar, e cea mai buna.
o data pe saptamana se aplica, dupa ce faci un gomaj cu cafea sau malai.

| CoquineNoire a răspuns:

Malaiul se amesteca cu un galbenus de ou, nu irita.

| Luy a răspuns:

Cred ca e buna si aia cu argila de care zice BlahBlah dar ai grija ca malaiul irita fata.