| Epurean a întrebat:

Salut.Stie cineva care sunt simptomele pentru diabet zaharat, in afara de glicemie crescuta.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Symptomele diabetului melitus typ II,sint:slabiciuni,mincarime de piele,vazul slabit,furunculoza,mykosa,infectie urinara,cind ai zahar in urina,ai foame,sete, ai ameteli, si urinezi mult

2 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

I-ti este sete incontinuu, in special noaptea!

| ana75 a răspuns:

Scadere in greutate,poliurie(urinezi mult,te trezesti si noaptea si urinezi),polidipsie(sete intensa,consum mare de apa,)polifagie(mananci mult). Important este sa ti se recolteze diminaeta pe nemancate o glicemie si sa dai la analiza un esantion de urina pentru albumina,volum, densitate, glicozurie si corpi cetonici.