| tynel a întrebat:

Salut, stie cineva ce sunt paduchi lati, si daca pot afecta si creierul daca nu sunt tratati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Paduchi pubieni, laţei, "crabi", sunt inruditi cu paduchii de cap, se gasesc in parul pubian, dar pot ajunge si in barba, mustaţa, gene, sprancene, se iau prin contact sexual sau de pe haine, se hranesc cu sange, boala-"scabie" care se manifesta prin mancarimi in locul cu pricina, se pot intalni la maturi dar si la copii, se inlatura prin tratament medical, dar mai sigur cu "lama", pentru ca ouale\capusele au capul infipt in firul de par si nu cad niciodata prea usor. Obligatoriu, trebuie inlaturati pentru ca mancarimea ce ti-o provoaca acestia duce la rana\ulceratie... urgent la doctor.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu, nu iti afecteaza creierul, dar iti afecteaza sanatatea si viata sexuala.Va trebui sa razi tot de la locul respectiv si sa cumperi de la farmacie o crema pentru "latei". Te-ai pricopsit cu ei de la cineva, care o umblat din barbat in barbat si sta rau cu igiena!

soothe
| soothe a răspuns:

Creierul ti-l ataca numai daca te afla sotia/prietena de unde ai luat paduchii.

| Arthur a răspuns:

Pentru cine are capul şi creierul acolo cu siguranţă. rolling on the floor

| We will meet one day, but not today... a răspuns:

Nu, de unde ai auzit asa ceva?hee hee

| AlexanderAdrian a răspuns:

O precizare esentiala, acarianul pediculozei, adica paduchele de cap, corp sau pubian este cu totul altul decat acarianul scabiei. Nu doar dimensiunile sunt diferite dar si modul in care ei se prind de corp e diferit. In cazul lateilor ei se prind intr-adevar de baza cate unui fir de par in schimb acarienii scabiei sunt microscopici si sapa tunele in piele creand si niste leziuni vizibile specifice. Nu, nu pot afecta creierul, ei nu se hranesc decat cu sange de la nivelul pielii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce trebuia sa fie "luat la RF" omul ca a intrebat asa ceva? Astia cu misto-ul aveti ceva frustrari sexuale de faceti atata pe desteptii? Voi daca nu ati contactat asa ceva inseamna ca ori aveti o viata sexuala stabila cu o singura partenera(si ea este tot ok), ori aveti noroc, ori sunteti onanisti.