| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva metode eficiente de albire a dintilor? Dintii mei sunt mai galbeni si indiferent de cate ori ma spal pe dinti tot aceeasi culoare ramane iar faptul ca tenul meu este foarte alb evidentiaza si mai mult culoarea lor.Mentionez ca nu fumez si am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dentist.ro a răspuns:

Buna. Cateva articole care iti vor spune tot ce a nevoie despre albire sunt acestea: http://www.dentist.ro/albirea-dintilor--moft-sau-necesitate, http://www.dentist.ro/albirea-dintilor--parerea-specialistului, http://www.dentist.ro/metode-de-albire-a-danturii. Nu abuza de detartraj (o data la 6 luni) si poti apela la albire profesionala facuta de un doctor specializat (cu laser chiar, daca nu vrei sa te doara).

| Altu a răspuns:

Du'te la medicul tomatolog pentru un detartraj. Nu doare mai deloc, dureaza vreo jumatate de ora si nu costa prea mult. Practic iti indeparteaza tartrul de pe dantura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca pastele de dinti pentru albire. Cele care contin mult fluor deoarece fluorul este cel care ajuta mult in albirea dintilor. O sugestie este sa te speli pe dinti cu bicarbonat de sodiu.ATENTIE NU DES O DATA PE SAPTAMANA E DE AJUNS. Pur si simplu il pui pe periuta si iti freci dinti. Daca crezi ca rezisti sarea este destul de folositoare.Sa sti ca fiecare din noi are culoarea proprie mostenita din familie deci e posibil sa ramana asa.Nu iti recomand albirea tine 6 luni maxim dupa care revine culoarea galbena.Pe langa asta slabeste dintele si pot aparea probleme. iti doresc succes

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute