| adrian17 a întrebat:

sunt baiat, am 17 ani si sunt foarte scund am 1.60 cm inaltime si nu-mi place. stiti cumva daca exista vreun medicament, tratament, sport pentru a creste mai mare daca stiti ceva sau ati avut aceiasi problema ajutati-ma va rog foarte mult. stiu ca unii asa sunt ei mai scunzi dupa rasa adica pe mama am depasito deja dar tata e mai inalt si vreau sa cresc si eu macar cu 10 centimetrii mai mare daca stiti ceva ajutati-ma pls, si as mai dorii sa stiu pana la ce varsta creste un baiat?tongue help-me. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smile a răspuns:

Adrian poti face sport de ex baschet sau inot. Cred ca baieti se inalta pana la varsta de 20 de ani. Succes. Eu sunt fata si am 1. 50cm dar eu nu am cu cine sa seman mai inalta. Apropo eu am 15 ani. fundita?happy

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

hee hee Nu iti mai face problemetongue eu sunt fata, 16, ani si 1. 55laughing eu ce sa mai zic? Tata e inalt dar mama mai scunda:-big grin

| Zazu a răspuns:

Sa iti spui toata ziua,"sunt cel mai inalt, cel mai frumos, cel mai destept". Cand avem probleme de genul asta, inseamna ca aveam probleme cu autoestima, nu cu inaltimea.
Zambeste, si repeta de 10 ori pe zi ce am scris mai sus, sa vezi ce inalt o sa te simti.

| marrr a răspuns:

Medicamente miraculoase gasesti la tot pasul. Dar nu te sfatuiesc sa incerci cu de-astea. Mai bine apuca-te de un sport gen baschet, volei sau inot si poate mai iei cativa centimetri. Depinde si de inaltimea parintilor tai. Daca sunt mai scunzi, nu cred ca mai poti creste fara sport. Mai poti inca sa cresti, pana la 18-20 de ani. Nu uita sa ai o alimentatie corecta si sanatoasa, bogata in vitamine si fier. [legume, fructe, carne alba]

| thecrissty a răspuns:

Nici mie nu imi convine inaltimea mea am 14 ani si am 1. 70 pe cand prietenul meu are 1. 75 ce sa fac ca sa il intrec ajutati-ma vreau sa il depasesc

| tyana a răspuns:

In primul rand o vizita la medic(macar la cel de familie)caruia sa ii expui nelinistea si dorinta ta de a mai creste, care e posibil sa iti ceara ceva analize si sa iti dea trimitere la un specialist(pentu a vedea daca este vorba despre un dezechilibru hormonal). Daca totul e in regula cu sanatatea trebuie sa incepi sa faci sport zilnic:baschet, inot si in general sporturi care necesita sarituri.
Am vazut o emisiune pe Discovery, in care medicii le indicau pacientilor cu probleme de crestere, sa efecueze zilnic sarituri pe tinte stabilite pe perete, la inaltimi mari pe care abia sa le atinga cu varful degetelor.Multa bafta Adrian!

| enchanted a răspuns:

Sportul e f binevenit, vitamine si minerale pentru oasele inca fragede, ar fi bine daca ti-ar place pestele si legumele, fructele multe, sa nu iei niciodata calciu simplu, doar cu vitamina d pentru a-ti intari oasele, voi baietii cresteti intr-o vara cat creste o fata in 5ani, nu mai fi suparat si stresat, mai mult conteaza ce esti tu ca om, farmecul tau si inima ta decat inaltimea, vorba aia:inalt ca bradul si prost ca gardul

| Dia_9593 a răspuns:

Poti face sporturi` cum ar fi Handball si Basket. Sau volei, cunosc pe cineva care a crescut de la 1, 65 la 1, 75 de la atata handball

| SoferTir a răspuns:

Eu am 12 ani si 1.60 si crede-ma nu imi place sa fiu asa de inalt...mai bine ar fi daca as avea 17 ani si.60