| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt baiat, am implinit 14 ani acum o saptamna si am 150 cm inaltime! Sunt in clasa a 8-a si tot traiesc cu sentimentul ca, cand voi ajunge la liceu vor rade colegii de mine deoarece sunt destul de scund si am o voce destul de subtire, cum fac sa scap de frica asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Fi barbat si nu baga in seama, secretul in viata este sa fi increzator in tine

| FaraNume1245 a răspuns:

Incearca sa fii mai dur si sa nu le permiti sa comenteze, doar ca o sa fie mai greu daca ai voce de fetita sa fii bagat in seama. Totusi, si variantele celor de mai sus sunt bune.

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Te inteleg. Pentru ca am aceeasi problema, numai ca putin mai inalt. Pai, incearca sa intelegi ca esti la liceu doar sa inveti, nu sa te faci popular prin fizicul tau. Apoi vorbeste cu cate un singur coleg (nu in prezenta altor colegi pentru ca, cand sunt in grup se vor simti puternici si o sa faca misto de tine) fa-i sa inteleaga ca destinul ar fi putut fi acelasi pentru oricine.

| 1234avg a răspuns:

Sti zicala " Esentele tari se tin in sticlute mici"? happy Nu trebuie sa ai complexe. Fraieri sunt cei care fac haz de defectele fizice. Nu ne nastem roboti, la fel de inalti, la fel de slabi, etc. Infrunta-i pe cei care rad chiar prin a accepta ca pur si simplu esti mai scund si spunand "Ei, da, sunt scund si care-i problema?"

| ecf a răspuns:

Nu uita un lucru care ti-l voi spune eu acum :
"nu te-ai nascut ca sa fii pe placul la toti"
important este ca tu sa fi multumit de tine apoi va conta mai putin altii.
Nu vreau sa spun mai multe pentru ca altfel poate pierzi esenta;

| Chocolatte08 a răspuns:

Nu asta conteaza. Daca te porti frumos cu toata lumea, esti prietenos, esti cu minte si cuminte (vezi diferenta), iti vezi de treaba ta si asa mai departe, o sa te faci placut si nu o sa mai comenteze nimeni in privinta ta. Stai chill ..nu ai de ce sa iti fie frica laughing Deocamdata nu este un defect, petru ca vocea sigur este in schimbare si sigur nu vei ramane asa mic tongue PS: eu sunt cea mai pitica din clasa.big grin Mai am colega care e cat mine. Eu trec neobservata, iar pe seama ei se fac glume zilnic. De ce? Pentru ca eu am fost de treaba cu toti, iar ea era aroganta... Te-am ajutat, no? laughing :*