| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

Salut, sunt baiat si am 21 de ani. La revelion am baut putin cam mult, iar de atunci ma simt foarte rau: ma doare capul, imi vine sa vomit, ma simt slabit etc. Au trecut deja 4 zile, nu mai e mahmureala si nici nu pare sa fie mai bine de la o zi la alta.
Din cate am cautat pe net astea ar fi simptomele unei tumori pe creier, dar sper enorm sa nu fie cazul. Ce altceva ar putea sa fie? Si unde ar trebui sa merg pentru o analiza? Si in ce fel s-ar face diagnosticarea? (mostre de urina, sange, etc?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca intrerupi dintr-una cantitatea de alcool din organism, apar simptome de sevraj, cum ai si tu acum.

Prima data, cand m-am imbatat la fel de tare, la tara, am avut 20 ani.
Cei mai de varsta mi-au spus sa nu mananc mancaruri grele doua saptamani si sa beau multa zeama de varza murata la butoi. Iar timp de cateva zile sa mai beau si cate un paharel de tarie, fiecare dimineata, iar un pahar de vin dupa mancarea de amiaza.
Am scapat de senzatia aceea rea, dar mi-a ramas amintire pe viata, sa beau cu masura!

| Adry05 a răspuns:

Daca ar fi sa te iei dupa siptomele de pe net ai avea toate boliile lumii. Doar doctorul iti poate zice ce ai.
Incearca sa mananci mai multe fructe si legume proaspete si carne alba (pui, curcan, peste)

| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele sunt de ficat afectat, din cauza cantitatii mari de alcool ingerat si neprocesat inca.
Mergi lamedicul de familie sa-ti faca niste analize de sange, sa vada daca nu cumva tu ai probleme cu mai vechi cu ficatul si acum s-au amplificat din cauza alcoolului ingerat

| vocea a răspuns:

Trebuie sa nu mai consumi alcool sa mergi la medic sa te consulte, bea o cana de ceai cu miere, odihnestete si mergi la medic.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu mai cauta boli pe internet, fiindca dintr-o durere de cap afli ca ai cancer in metastaza, nu mai ai rinichi si iti vor cadea memebrele.
Medicul de familie va stii unde sa te trimita, probabil le-ai amestecat urat si nu esti obisnuit. Pana ajungi la medic vezi ca sunt saruri de potasiu la farmacie, iti refac organismul slabit.
Poate organismul tau era slabit si tu l-ai fortat si mai tare, sunt oameni care dupa o betie isi revin de abia dupa o saptamana, pana atunci sunt ca niste roboti.
Pentru greata incearca zeama de muraturi, bors, paine prajita cu ceai de menta, redu putin legumele crude fiindca te baloneaza in perioada asta, grasimile si prajelile, incearca lichide cat de multe si odihna cat iti permite programul.
Ceaiul de anghinare ajuta la refacerea ficatului, bea o cana apoi stai pe partea dreapta o jum.de ora, este amar la gust dar vei vedea ca iti va imbunatati tot sistemul digestiv.
Iar pentru dureri de cap maseaza-ti tamplele cu otet, miroase dar mai bine suporti mirosul decat o migrena.

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Du-te la doctor. Nu iti mai cauta leacul pe net

| Angelostietot a răspuns:

Du-te poate mai intai la doctorul de familie sau un doctor si iti va spune daca trebui sa faci mostre de urina sau alte chesti sau doar trebuie sa iei medicamente.

| LuizaFrumy233 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de asa ceva...De obicei daca ai baut mult cateva zile ti e rau dar cel mai bine ar fi sa te duci la medic