| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am varsta de 18 ani jumate si o inaltime de 1, 64. De pe la 14-15 ani nu am mai crescut aproape deloc, adica la 14 ani aveam 1, 60. Tin sa precizez ca parintii sunt scunzi sub 1, 60 ..Am citit mai multe articole pe net in care se specifica ca trebuie sa bei multa apa, lapte sa dormi foarte mult ..Sa fiu sincer nici apa nu beau multa, lapte aproape deloc iar la somn ma pun dupa ora 1:00-2:00 noaptea.
Sunt de 6 luni la sala de forta..Am inceput sa ridic greutati destul de mari.
Mai exista vreo sansa sa cresc brusc? daca 3-4 ani daca am crescut maxim 4 cm ..Astept opiniile voastre din viata reala. si nu prostii ce se scrie pe Internet in mare parte. Opinii daca a-ti mai crescut dupa 18 ani.

Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrianPanaintescu a răspuns:

Creșterea ta depinde de multe criterii.
Dacă tu ai depășit părinții în înălțime atunci te asigur că situația ta vine de la genele moștenite de la ai tăi!
Creșterea se poate realiza doar în prezența hormonilor de creștere. Iar pentru ai avea ai nevoie de somn intre orele 23-7 când este cel mai odihnitor, o alimentație sănătoasă fără fumat, alcol(deloc) grăsimi, euri în exces!
Viața da de zi cu zi trebuie să fie plină de mișcare în aerul liber, să te plimbi 1-2 ore(dar nu te obosii) fără sală pentru că iți va consuma energia și resursele pentru creșterea ta...Cel mai important este să schimbi exercițiile (fă fittness ). Consumă fructe și lactate și de când în când o proteină ( carne ). NU UITA fără energizant și chimice... iți va face mai rău!
Și in final voiță de fier!
Creșterea la băieți e până la 23-25 ani!
Și nu te aștepta la minuni! Nu cred că vei putea scate 1, 70 dar pană la 1, 69 poți ..totul e să vrei.
Eu la vârsta de 14 ani aveam 1, 67 cred
Iar acum, la 17 am 1, 73.
Am discutat acest subiect la scoală și cu un medic specialist...
Dacă vrei ținem legătura!

3 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Baga baschet sau inot, cu sala nu cresti nici 1 mm laughing)

| RAY a răspuns:

Sincer,daca vei ma creste 2, 3 cm mare minune, acolo e un mit cu alimentatia totul este dterminat de genetica

| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Si eu sunt scund, am 19 ani si 1, 66 m inaltime si am crescu 2 cm inaltime de anul trecut, si sunt cu 5 cm mai inalt decat parintii mei. Corpul baietiilor se dezvolta pana la varsta de 24 de ani, deci mai ai timp sa cresti in inaltime, dar nu brusc, cu 2-3 cm pe an. De asemenea este recomandat sa faci un pic de sport cum ar fi baschetul sau altele asemanatoare.